IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Златото е като разкроените панталони - не е на мода и никой не го иска

Анализаторите прогнозират суровината да поевтинее до 984 долара за тройунция до януари

08:20 | 30.07.15 г. 123
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Проблемът със златото не е само, че цената му спада. За много хора металът вече е изгубил и харизмата си, коментира Bloomberg.

Нагласите са от голямо значение на пазари на ценни метали, където само около 60% от добитото или преработеното злато всяка година се използват в бижутерията или има индустриално приложение. Останалото количество се продава като монети или кюлчета, затова, когато търсенето от инвеститорите пресъхне, това може да има болезнени последствия.

Цените ще се понижат до 984 долара за тройунция до януари, сочи средната оценка на 16 анализатори и търговци, анкетирани от Bloomberg. Това ще бъде най-ниската му стойност от 2009 г. насам и отстъпление с 10% от цената му във вторник. Спекулантите отварят къси позиции на метала за пръв път от 2006 г. - откакто САЩ следят данните, а притежателите на борсово търгувани продукти продават с най-бърз темп от две години насам.

„Златото е като разкроените панталони, не е на мода и никой не го иска“, казва Робин Бар, анализатор в Societe Generale SA в Лондон. „Няма да се срине, но смятаме, че ще достигне по-ниски нива в недалечното бъдеще“.

След като се търгуваше с понижения през по-голямата част от 2015 г., през юли златото се срина, насочвайки се към най-големия си месечен спад от две години насам. Отдръпването показва как металът е изгубил привлекателността си като стока и алтернатива на валутите, твърди Macquarie Group Ltd. Фючърсите на благородния метал се търгуваха за 1096,60 долара в сутрешната търговия в Ню Йорк с малка промяна спрямо предишния ден.

Цените се сриват на фона на нарастващите спекулации, че американските лихвени проценти ще бъдат вдигнати през тази година, което намалява привлекателността на златото, защото не изплаща лихви, както конкуриращи се активи. В същото време Китай купува по-малко от благородния метал, а доларът все повече укрепва.

Според 60% от анкетираните от Bloomberg 27 анализатори и търговци металът ще отбележи третата си годишна загуба през тази година. Това ще бъде най-лошата промяна от 1998 г. насам – последния път, когато златото не привличаше интерес и достигна до 19-годишно дъно.

Не всички обаче се отправят към изхода. Златото все още има роля на „застраховка” в портфейлите, казва Франк Холмс, мениджър в U.S. Global Investors, която управлява 828 млн. долара. Международният валутен фонд (МВФ) заяви в понеделник, че развитията в Гърция остават риск за еврозоната и предупреди властите, че не трябва да бъдат самонадеяни за мащаба на заплахата въпреки сделката между страната и кредиторите ѝ.

Физическото търсене също може да подкрепи цените. Продажбите на златните монети American Eagle в монетния двор на САЩ през юли вероятно ще достигнат до най-високите си резултати от април 2013 г.

„Като инвеститор, трябва да притежаваш злато“, казва Холмс. „Съществуват много рискове за системата навън“.

Хедж фондовете обаче не са убедени. Спекулантите държат нетна къса позиция или залози върху спадовете на 11 345 контракта за седмицата, приключила на 21 юли, сочат последните данни от американската Комисия за търговия на стокови фючърси. Това е първата нетна меча перспектива от началото на събирането на данните през 2006 г.

Анализаторите, чиито преценки са били верни в миналото, предвиждат още повече загуби. Джефри Къри от Goldman Sachs Group Inc., който каза на инвеститорите да продават преди срива от 2013 г. , заяви, че цената на метала ще спадне под 1000 долара. Барнабас Ган от Chinese Banking Corp., който прогнозира най-точно промените в златото през последните две години, предвижда цената да достигне до 1050 долара през декември.

„Златото е странна реликва от древността“, казва Браян Бариш, който помага за управлението на 12,5 млрд. долара в американската Cambiar Investors LLC. „Това не е суровина от основното търсене. Златото е красиво и хората го използват в бижутерията. Но не е като желязната руда или петрола, или медта, или царевицата. Няма специфична крайна употреба на златото. Хората просто го харесват“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

60
rate up comment 11 rate down comment 1
Jorkata
преди 9 години
3. Нарастването на световното богатство е с такива бързи темпове, че не могат да се изкопаят достатъчно количества злато за да ги покрият.-------------------------------------------------------------------------------------------------------А какъв процент от световното богатство са финансовите инструменти, деривати и тем подобни банкерски простотии? А и имай предвид, че всички имагинерни богатства, които изброих, са деривативни - тоест ценността им произхожда от седящите под тях реални ресурси/стойности/материали/блага...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
59
rate up comment 10 rate down comment 2
Mike Florida
преди 9 години
Веднага ти отговарям. През последните 15-20 години, които цитираш ситуацията е много различна от предвходните 80. ЗАЩО???Зелените хартийки за разлика от преди принадлежат на държава, чийто външен дълг е нараснал в пъти за последните 15-20 години, нищо общо с предвходните 80, какъвто пример даваш за последните 100 години.На второ място борсите и икономиката е пълна с активи изградени от компании с умопомрачителна пазарна оценка, които имат много ниски нива на възвращаемост и продукт, който е неустойчив, имам предвид по специално технологичните такива! ФЕД напечата неизборимо количество нови зелени хартийки в последните години, може би толкова, колкото изобщо не е имало преди 20 години.Замисли се върху тези факти и тогава се опитвай да правиш оценка на златото!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
58
rate up comment 5 rate down comment 3
pinoccio
преди 9 години
Ама ти си завършен хуманитар. Предлагаш ми да гледам абсолтюните числа в пост 52, който е неугледен баба-стръвница. Аз ти казвам, че цените са пропорции. Ти различаваш ли относителни числа от абсолщтни числа?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
57
rate up comment 3 rate down comment 3
Ironhorse
преди 9 години
Уважаеми, не можеш да покриваш със слатни резерви една икономика, защото:1. Копаенето на златото е отделен процес, който няма пряка пропорционалност с икономиката.2. Икономиката нараства или спада, без значение на изкопаното злато.3. Нарастването на световното богатство е с такива бързи темпове, че не могат да се изкопаят достатъчно количества злато за да ги покрият.Това е така, защото нематериалното богатство се увеличава главоломно и е вече над 70% от физическото богатство.Това е така, защото съвременната икономика е икономика на знанието.Най-добре мога да ти го обясня така: знанието дава възможност да произведеш повече продукция, с по-малко влагани ресурси, за по-кратко време, с по-малки разходи, с по-високо качество, с предлагане на продукцията на по-ниски цени.Ние с вас може да си спорим и до утре, но никой не се е намерил на света как точно да покрие създадената стойност по описаният процес със злато.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 4 rate down comment 3
sssaaa
преди 9 години
За каква инфлация ми говориш бе човек! Я покажи на аудиторията колко $ са напечатани за последните 100г. и колко злато е добито!Хайде, моля, говори с факти!Какво ще стане утре, като $ спре да се използва като световна валута - както виждаме Китай, започна активна работа в тази насока - ще започнат да балират $ и да преработват хартията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 13 rate down comment 2
michaelis12
преди 9 години
Цената на златото, я дава пазара.-------------------------------------------------------мммм ньет съвсем, цената я дава COMEX с помощта на Wallstreeta и с банкстерите от Goldman, Citiy, JPM, HCBS etc., a те не са пазара те са бандити и праат квот си искат там
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 9 rate down comment 0
Mike Florida
преди 9 години
Това, че пазара все още приема, да игаре играта на напечатаните зелени хартийки, не означава, че това ще се случва вечно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 3 rate down comment 1
sssaaa
преди 9 години
Ако всичко, което казваш бе така просто мислиш ли, че Американците или Европейците не биха пуснали печатниците си за да изкупят всичкото злато?Все едно да започна да събирам всички паднали листа от дърветата и да ги заменям за злато - а дано, ама надали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 1 rate down comment 3
Ironhorse
преди 9 години
Виж пост 52
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 4 rate down comment 6
MZ/X
преди 9 години
Замислял ли си се, че просто златото може да е твърде подценено и от там да идва разликата, която изтъкваш???-----------------------------------------------------------------------------------------------Последните 100 години изчистената от инфлацията средна цена на златото е около 500 долара. Доста малък е шансът 100 години в които е имало и две световни войни златото да е било постоянно подценено и сега инвеститорите изведнъж да са открили този феномен и да са качили цената на златото до нормалните му нива :) Доста по вероятно е, че последните 15 години се образува един балон в цената на златото и сегашния тренд в цената му напълно потвърждава това мнение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още