Цената на златото спадна до най-ниското си равнище от почти три месеца в петък, след като добрият доклад за заетостта в САЩ увеличи оптимизма за състоянието на икономиката и подкрепи очакванията за покачване на лихвените проценти още през тази година.
Златните фючърси с доставка през август удариха сесийно дъно от 1 162,10 долара за тройунция – невиждано от 19 март равнище, преди да се установят при 1 168,10 долара за тройунция към края търговията, спадайки с 0,6%.
Министерството на труда съобщи, че икономиката на САЩ е добавила 280 хил. работни места през май, най-много от декември насам и много повече от очакваните 225 хил.
Същевременно равнището на безработицата се покачи леко до 5,5% през миналия месец от 5,4% през април, а средните почасови доходи нараснаха с 0,3%, надхвърляйки очакванията за увеличение с 0,2%.
Оптимистичните данни подкрепиха надеждите, че американската икономика се възстановява след пропадането през първото тримесечие, подхранвайки спекулациите, че Федералният резерв може да повиши лихвите още през септември.
Очакванията за по-високи лихвени проценти се считат за мечи сигнал за златото, тъй като благородният метал е поставен в условия на конкуренция с по-високата доходност на лихвоносните активи.
Доларовият индекс ICE, който измерва силата на зелените пари срещу кошница от шест основни валути, скочи с 0,93% до 96,38 пункта в петък.
По-силният щатски долар обикновено тежи върху злато, тъй като забавя търсенето на метала като алтернатива на активите и прави деноминираните в долара стоки по-скъпи за притежателите на други валути.
За седмицата благородният метал изгуби 1,82%, отчитайки трети пореден седмичен спад.
Междувременно сребърните фючърси с доставка през юли завършиха петъчната сесия при 15,98 долара за тройунция, губейки 0,74%. Цените спаднаха до 15,93 долара по-рано в петък – най-ниското ниво от 1 май.
За седмица среброто изтри 4,29%, отчитайки също трета поредна седмична загуба.