fallback

Влиянието на ОПЕК над цената на петрола отслабва

Според Wall Street Journal срещата на организацията в петък ще приключи без ключови решения

08:15 | 05.06.15 г. 10
Автор - снимка
Редактор

Срещата в края на тази седмица на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) ще покаже колко от нейната сила е намаляла на фона на съществените промени на световния енергиен пазар, съобщава The Wall Street Journal (WSJ).

През последните осем месеца цените на петрола се сринаха заради 5-годишния скок на американско производство и слабото международно търсене. Петролът сорт Брент приключи петъка с цена от 65 долара за барел на Лондонската борса за доставки през юли, което е много под цената от 100 долара на барел, от която се нуждаят някои от страните членки на ОПЕК, за да балансират бюджетите си.

В миналото ОПЕК успяваше да накара цените да се вдигнат като намали производството си или да ги стабилизира като наводни пазара по време на криза, война или когато иска да стане ясно колко силна е колективната му мощ.

Срещата на 12-те страни членки във Виена на 5 юни вероятно ще доведе до много различен подход: да не направи нищо.

Делегатите на ОПЕК очакват групата да запази тавана на продукцията си от 30 млн. барела на ден по време на седмата си поредна среща за период от повече от три години.

„ОПЕК е вече в миналото и неговото влияние върху икономиките по света значително намаля“, заяви наскоро Джон Хикенлупър, бивш изпълнителен директор в петролната индустрия, който сега е губернатор на Колорадо. „Наистина можем да контролираме собствените си съдби“.

Лидерите на ОПЕК признават, че тяхната сила в ценообразуването е отслабнала, макар че някои от тях публично показаха увереност, че могат да изчакат ниските цени на петрола.

Според Международната агенция по енергетика (IEA) предлагането на петрол в световен мащаб надвишава търсенето с около 2 млн. барела на ден. След като се очаква търсенето да нарасне с повече от 1 милион барела на ден през тази година, а ръстът на американското производство да спре, лидерите на ОПЕК заявиха, че вероятно ще се постигне баланс между търсенето и предлагането през следващите няколко години. Страните членки се надяват, че това ще им помогне да си възвърнат влиянието.

„Имаме дългосрочен план“, заяви дългогодишният министър на петрола на Саудитска Арабия Али ал-Наими в изказване в Берлин през март. Тогава той припомни съкращенията, които картелът направи през 80-те години по време на свръхпредлагането в резултат на продукцията от Северно море и Аляска – съкращения, които нанесоха вреда на интересите на ОПЕК, защото конкурентите й продължиха да запълват вакуума. “Няма да повторим същата грешка“, заяви министърът.

В частни разговори обаче някои от делегатите на ОПЕК изразиха тревога от предложението на Наими от миналата година групата да се среща веднъж, а не два пъти годишно. Някои от делегатите изтълкуваха коментара като сигнал, че дори най-големият износител на петрол в света и най-важният член на ОПЕК смята, че групата е загубила голяма част от влиянието си.

Няма признаци, че през тази седмица ОПЕК ще се поддаде на натиска от някои страни членки за намаляване на производството. Организацията целенасочено избегна съкращения на последната си среща през ноември.

Подходът само задълбочава финансовите мъки на производителите в резултат на спада на цените от над 100 долара на барел през миналото лято. По време на последните вътрешни дискусии делагатите на ОПЕК с тъга признаха, че цените на петрола няма да се върнат до същите нива в близко бъдеще.

Цените в момента се определят от търговците на енергия и представителите на индустрията по света. Конкурентните производители реагират по-бързо отвсякога на приливите и отливите в търсенето. В САЩ производителите, които спряха някои от кладенците си след падането на цените, казват, че бързо могат да повишат продукцията си, ако цените се възстановят.

„Ако ОПЕК или Саудитска Арабия или някой друг поиска“ от САЩ да намали продукцията си, „няма от кой да поиска това“, каза Амос Хохшайн, координатор на международните енергийни въпроси в Държавния департамент на САЩ, през май. "Ще трябва да призовете 4000 компании, които работят в САЩ. За първи път има елемент на истински свободен пазар“.

Междувременно много наблюдатели на индустрията вярват, че новите лидери в някои от страните производители на петрол се притесняват, че дългосрочното търсене може да достигне своя връх по-рано от очакваното. Причината се крие в политиките за борба с климатичните промени, които може да насърчат консуматорите и страните да преминат към по-малко въглеродни източници на енергия и да увеличат мерките си за енергийна ефективност. Според представители на ОПЕК подобни опасения особено много се засилват след петролните служители в Саудитска Арабия и ключови партньори като Обединените арабски емирства (ОАЕ), Кувейт и Катар.

Засега отговорът на ОПЕК както към краткосрочните, така и към дългосрочните предизвикателства е един и същ: изпомпване на повече петрол.

Според ОПЕК Саудитска Арабия и Ирак са особено силни производители, помагайки цялото производство на суров петрол на организацията да достигне до 30,84 млн. барела на ден през април, което е най-високата му стойност от октомври 2012 г. насам.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:57 | 13.09.22 г.
fallback