Цената на златото остана на практика без изменение през миналата седмица, докато пазарните участници продължиха да спекулират относно момента на първото покачване на лихвите от страна на Федералния резерв на САЩ.
За седмицата благородният метал отстъпи минимално с 0,04%, отчитайки трети пореден седмичен спад.
Златните фючърси с доставка през юни достигнаха 6-седмичния минимум от 1 168,40 долара за тройунция по време на търговията в петък – невиждано от 19 март ниво, преди да приключат при 1 174,50 долара, спадайки с 0,67%.
В четвъртък златото потъна с цели 2,28% до 1 182,40 долара за тройунция.
Междувременно фючърсите върху среброто с доставка през юли завършиха петъчната сесия при 16,13 долара за тройунция. Ден по-рано среброто се срина с 3,29%, за да затвори при 16,15 долара.
Въпреки загубите в петък ценният метал натрупа 2,9% за седмицата, прекратявайки четирите си последователни седмици на загуби.
Доларовият индекс ICE, който измерва силата на зелените пари спрямо кошница от шест основни валути, се повиши с 0,53% в петък и се установи на 95,38 пункта. В четвъртък индексът спадна до 9-седмично дъно от 94,47 пункта.
Доларът възвърна позиции в петък на фона на сигналите, че американската икономика може да се стабилизира след скорошните пристъпи на слабост. Публикувани тогава данни показаха, че активността в производствения сектор е била стабилна през април след забавяне в предходните пет месеца. Потребителските нагласи пък се подобриха до най-високото си ниво от януари насам през миналия месец.
В четвъртък данните показаха, че седмичните молби за обезщетения при безработица са намалели до 15-годишно дъно от 262 хил. през миналата седмица, подхранвайки оптимизма, че икономиката на САЩ отново ще влезе в правилния коловоз.
Данните от сряда пък показаха, че икономиката на САЩ е нараснала само с 0,2% през трите месеца до края на март, забавяйки ръста си от постигнатите през тримесечие на 2014 г. 2,2%. Темпът на растеж се оказа най-бавният в последната една година.