fallback

Петролът пропада с 4% след поредния неочаквано силен ръст на запасите в САЩ

Запасите от суровината са се повишили със 7,7 млн. барела при очаквания за ръст от 3,3 млн. барела

18:21 | 19.02.15 г. 1

Цените на петрола удължават пропадането си в разгара на търговията на Wall Street в САЩ в четвъртък след публикуваните седмични данни на Администрацията за енергийна информация за запасите от суровината отвъд Океана.

Фючърсите върху американския петрол WTI с доставка през април поевтиняват с 3,75 на сто до 50,84 долара за барел, докато цената на контрактите върху брента с доставка през април спада с 3,15 на сто до 58,63 долара за барел.

 

Публикуваните в 18:00 часа българско време данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ показаха, че запасите от суров петрол са се повишили със 7,7 млн. барела през седмицата, приключила на 13 февруари, в сравнение с очакванията за ръст от 3,3 млн. барела.

"Цените на суровия петрол спаднаха заради опасенията, че неотдавнашният подем е бил прекален на фона на продължаващото пренасищане с доставките. Увеличението на цените с 34% от средата на януари насам до голяма степен е подхранвано от свиването на капиталовите разходи и намаляващия брой на платформите за добив в САЩ, което трябва да доведе до спад в производството в краткосрочен план", твърдят анализаторите на ANZ Bank.

Нещо повече, анализаторите на BNP Paribas заявиха наскоро, че "покачването на цената на WTI може да бъде преждевременно, като се има предвид обема на запасите".

В сряда Американският институт по петрола съобщи, че запасите от "черно злато" в САЩ са скочили с още 14,3 млн. барела през седмицата, която приключи на 13 февруари – много повече от предвиденото разширение от 3,1 млн. барела в прогнозите на анализаторите.

Поглеждайки към геополитическите промени, износът на петрол от Либия се срина до по-малко от 200 000 барела на ден поради ескалиращото насилие, което принуди страната да затвори всичките си големи пристанища.

Междувременно протоколът от последното заседание на Федералния резерв на САЩ през януари показа, че централните банкери предпочитат да забавят нормализирането на лихвените равнища поради опасенията за развитието на глобалната икономика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:07 | 28.08.22 г.
fallback