САЩ ще продължат да бъдат основен източник за растежа на петролните доставки до 2020 г., дори и след последния срив в цените, заяви Международната агенция по енергетика (МАЕ), отхвърляйки очакванията за по-драматично забавяне на шистовия добив, предава Ройтерс.
Агенцията съобщи също в своя доклад за петролния пазар, че цените на петрола, които се сринаха от 115 долара за барел през юни до близо шестгодишно дъно от 45 долара през януари, най-вероятно ще се стабилизират на нива значително под върховете от последните три години.
Цените на петрола задълбочиха спада си, след като Организацията на страните износителки на петрол през ноември промени стратегията си и отказа да намали своята продукция, за да запази пазарния си дял спрямо конкурентните източници на снабдяване като шистовия петрол от САЩ.
"Ребалансирането на пазара вероятно ще се случи сравнително бързо, но ще бъде сравнително ограничено по обхват", смятат от МАЕ. "Корекцията на цените ще доведе само до пауза в растежа на доставките от Северна Америка, а няма да го прекрати.“
Ръстът на предлагането на лекия американски петрол първоначално ще бъде ограничен, но впоследствие ще се възстанови, достигайки производство от 5,2 милиона барела на ден до 2020 г., предвижда МАЕ. Перспективите за руската продукция са по-малко оптимистични.
"Русия, която се сблъсква с перфектната буря от срив на цените, международни санкции и обезценяване на валутата, вероятно ще се окаже най-големият губещ в бранша", посочва агенцията, прогнозирайки производството на страната да намалее с 560 хил. барела дневно до 2020 г.
Отчасти в резултат на по-ниското производство извън ОПЕК, МАЕ прогнозира световното търсене за петрола на картела да се увеличи през 2016 г. до 29,9 милиона барела дневно, след като през тази се задържи на ниво от 29,4 милиона барела на ден.