Цената на златото отчете ръст от близо 8 на сто през първия месец на 2015 г., стимулирана от цялостната нестабилност на валутните и стоковите пазари, която отново изпрати инвеститорския интерес към търсенето на активи убежища.
За месеца стойността на ценния метал се покачи със 7,96% въпреки известното отстъпление през последната седмица, в която златото изгуби 1,11 на сто, отчитайки първият си седмичен спад за 2015 г.
В петък златото добави 1,86% до 1 279,20 долара за тройунция, след като Министерството на търговията на САЩ съобщи, че икономиката се е разширила с 2,6% през последните три месеца на 2014 г. Темпът на ускорение остана под очакванията за ръст с 3% и под отчетените 5% в периода юли-септември.
Доларовият индекс ICE, който измерва силата на зелените пари спрямо кошница от шест основни валути, затвори при 95 пункта в петък, спадайки леко с 0,33% през седмицата.
По-рано през седмицата Федералният резерв на САЩ обнови своята оценка за икономиката и пазара на труда, но запази целта си за покачване на лихвите през втората половина на тази година.
Очакванията за по-високи лихвени проценти се считат за мечи сигнал за златото, тъй като засилват инвеститорският интерес към активите, които носят по-висока доходност.
Meждувременно сребърните фючърси с доставка през март добавиха 2,59% в петък, за да се установят при 17,20 долара за тройунция към края на седмицата. В четвъртък сребро потъна със 7,27% до 16,77 долара за тройунция.
За седмицата мартенските контракти изтриха 5,97%. Въпреки седмична загуба цената на среброто се покачи с 10,31% през януари.
Медта с доставка през март поскъпна с 1,75% в петък, за да се установи при 2,494 долара за паунд в края на търговията в петък. За седмицата червеният метал изгуби 0,32%, отчитайки четвърти пореден седмичен спад, докато загубата за януари достигна 11,72% и дойде на фона на загрижеността за перспективите пред растежа на Китай – най-големият консуматор на суровината.