fallback

Пол Донован: За много шистови производители в САЩ петролът е страничен продукт

Те добиват предимно газ, чиято цена също спадна, но е много по-устойчива от тази на петрола, посочва главният икономист на UBS

20:35 | 13.01.15 г. 10
Автор - снимка
Редактор

Много хора се опитват да преценят как падащите цени на петрола ще се отразят на потреблението в САЩ, като един от основните двигатели на глобалния растеж, коментира Пол Донован, главен икономист на UBS пред телевизия Bloomberg от Шанхай.

Те обаче също така следят и ефекта върху потреблението в азиатския регион. За Азия и за Съединените щати по-ниската цена на петрола е несъмнено позитивна. Тя им дава допълнителна инерция за растеж и е изключително позитивна за икономическата прогноза за 2015 г.

В енергийния сектор на САЩ са заети около 600 хиляди души. В случай, че ефектът върху индустрията от ниските цени е опустошителен, ще изгубим една трета от тези работни места, което е изключително голям процент от заетите в сектора. 

Ще загубим 200 хиляди работни места. Това ще е много неприятно за хората, които ще изгубят работата си, но САЩ са икономика, която създава над четвърт милион работни места всеки месец. Не забравяйте, че все още не виждаме съкращаване на работни места в петролната индустрия.

Другото нещо, което не трябва да забравяме, е, че много производители на шистов петрол не произвеждат точно петрол. Те добиват газ и петролът е нещо като страничен продукт от техните операции. Цената на газа не е паднала така, както цената на петрола. Цените на газа са много по-локализирани. Те също паднаха, но са доста по-устойчиви от цените на петрола.

Така че, когато разглеждаме цените на природния газ, виждаме стимул за компаниите, добиващи шистов газ, да продължават да произвеждат, защото цените на газта подкрепят операциите им и ако произвеждат петрол като страничен продукт, в това няма нищо лошо.

Ние отчитаме волатилността на цената  на петрола. Тук очевидно трябваше да понижим прогнозата си. Цената на петрола представлява инструмент за пренасочване на богатство от ОПЕК, които трупат пари, към страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, които харчат пари.

Така че ние калкулирахме това. Все още има известна несигурност за това, къде печалбите от по-ниските цени на петрола на практика ще се усетят. В някои страни, ако погледнем Великобритания или САЩ, печалбата от по-ниските цени на петрола се усеща главно от потребителите.

Ако погледнете страни като Индонезия или Тайланд, печалбите от по-ниските цени на петрола всъщност отиват в правителствата, защото правителствата използват по-ниските цени на петрола като възможност да премахнат субсидиите в сектора. Така че дистрибуцията на печалбите от по-ниските цени на петрола все още е малко неясна.

Когато говорим за волатилността като цяло, пазарната волатилност, волатилността на финансовите пазари, тя едва ли ще е от такова значение за глобалната икономика, колкото хората от финансовите пазари биха искали да си мислят.

Това е едно от нещата, за които не говорим на публични места, но всъщност фондовите пазари не са толкова важни за световната икономика през повечето време.

Особено при това възстановяване, при което, ако погледнем Щатите, в момента малките бизнеси и семейните компании са двигателят на възстановяването.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:03 | 10.09.22 г.
fallback