Русия, която е пета в света по размер на златните резерви, увеличава своите запаси за осми пореден месец, въпреки че трябваше да използва международните си резерви, за да защити рублата, пише Bloomberg.
Към 1 декември златните резерви на страната се повишават до 38,2 млн. унции от 37,6 млн. унции, колкото бяха преди месец, сочат последните данни на Руската централна банка (РЦБ). Стойността им в доларово изражение намалява с 85 млн. долара. Общите запаси се свиват с 9,7 млрд. долара през ноември до 418,9 млрд. долара. Това е най-ниското им ниво от 2009 г. насам.
„Физическите обеми се покачват, но тяхната стойност в долари не се променя много заради цената на златото, която пада“, обяснява главният икономист на BCS Financial Group Владимир Тихомиров. „Редица централни банки купуват злато, след като цената му спадна.“
РЦБ се възползва от по-ниските цени на благородния метал, за да повиши златните си резерви, след като използва голяма част от общите запаси с цел ограничаване спада на рублата преди валутната криза да ескалира през месеца. Спешното покачване на лихвите през седмицата не успя да спре падението на рублата. Това разпали спекулациите, че РЦБ ще започне да разпродава злато, за да подкрепи валутата на фона на западните санкции.
През ноември златото поевтиня с 0,5%, достигайки 4-годишно дъно на 7 ноември. Ценният метал съставлява около 10% от общите резерви на Русия, показват данни на Световния съвет по златото. Това е по-малко в сравнение с дела от 71% за САЩ и 66% за Германия – страните с най-големи златни запаси в света.
Руският президент Владимир Путин разкритикува централната банка за това, че не осигури подкрепа за рублата достатъчно бързо. Руските пари поевтиняват от юни насам, успоредно с петрола, чиято цена се намира на 5-годишно дъно, и на фона на санкциите, които се отразяват негативно на икономиката.
Покупките на злато за близо 19 метрични тона идват след подобно закупено количество през октомври, разкриват данни на Международния валутен фонд за действията на РЦБ. Русия утрои златните си резерви от 2005 г. до днес и вече има около 1 188 тона. Количеството е най-голямото поне от 1993 г. насам. С данните, които ще бъдат публикувани през януари, ще разберем какви са били резервите на Русия през декември.
„Не мога да си представя, че Русия е продала злато или че ще продава злато, освен ако валутните й резерви не бъдат стопени“, коментира анализаторът в Commerzbank Карстен Фритш. „Златото е последният патрон, защото златото е актив за съхранение на стойността, извън доларовата система е и не е обект на санкции.“