Ветеранът в анализите на петролния пазар Робърт Мабро веднъж беше казал, че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) трябва да промени логото си на пакетче чай, защото „тя работи само, когато е в горещи води“. Ако случаят е такъв, картелът на производителите на петрол трябваше да действа доста отдавна, пише Financial Times.
Цените на петрола спаднаха с близо 50% от средата на юни до днес до най-ниските си нива от 5 и половина години насам. За 12-членната организация това е обичаен бизнес.
С най-големия производител начело – Саудитска Арабия, по време на срещата си през ноември картелът реши да задържи производството на 30 млн. барела дневно въпреки призивите на по-бедните страни-членки на ОПЕК за намаляване на продукцията с цел контрол върху цените.
Пазарните наблюдатели са разединени относно причините зад решението, взето в момент, в който предлагането надминава слабото търсене, а цените на „черното злато“ вървят спираловидно надолу.
Петролният министър на Саудитска Арабия Али ал-Наими каза в четвъртък, че ОПЕК е търсил сътрудничество с други производители на петрол за намаляване на продукцията, но по негови думи тези опити не са били успешни. Ето защо картелът се придвижва към пасивна стратегия, която да позволи на пазара да определя цените.
Редица анализатори вярват, че действията на ОПЕК отразяват стратегията на Саудитска Арабия и нейните съюзници от Персийския залив за запазване на пазарен дял на фона на растящото предлагане на различни енергийни източници от държави, които не са членки на ОПЕК, като шистите в САЩ и дълбоките находища в Бразилия. В основата на това е убеждението, че по-ниските цени ще избутат по-скъпото производство, с което силите на търсенето и предлагането отново ще се балансират.
Но ОПЕК прави голям залог, а натискът върху цената в краткосрочен план може да е по-болезнен от очакваното. Това ще означава, че не е изключено картелът да прибегне до намаляване на производството. Въпреки това Саудитска Арабия даде да се разбере, че няма да съкращава предлагането, освен ако може да понесе товара с другите страни членки на ОПЕК и други големи износители, измежду които е и Русия.
„Смятаме, че едно решение, при което Москва намалява броя на барелите догодина, ще е ключово, за да накара Рияд да предприеме активна политика за стабилизация на цените“, коментира ръководителят на отдел „Суровини“ в RBC Capital Markets Хелима Крофт.