На фона на поевтиняващият петрол, който отстъпи под 60 долара за барел в четвъртък, натискът на пазарите може да се прехвърли върху фондовия пазар, пише CNBC.
Цената на януарските фючърси върху West Texas Intermediate спада с 0,92 на сто до 59,40 долара за барел по време на късната сесия в Азия в петък. По този начин цената на актива отстъпи под ключовата граница от 60 долара за барел за първи път от 2009 г.
"Петролът стресна доста хора", казва Даниел Грийнхаус, главен глобален стратег в BTIG. "Пазарът просто няма опит. С оглед на цялото състояние в енергетиката и срутването на цените на петрола, кой ще се намеси и ще е купувач в момента? Отговорът е никой", отбеляза той.
"Продажбите явно се ускоряват още и наистина изглежда, че няма никакви бичи новини на хоризонта", посочи пък Андрю Липоу, президент на Lipow Associates. "Следващата голяма цел от гледна точка на психологическата подкрепа сега е 50 долара", изтъкна той.
Изгледите "черното злато" да достигне стойност от 50 долара за барел са наистина големи. По думите на Том Клоза, основател и анализатор в Oil Price Information Service, цената може да достигне 7-годишно дъно в следващите около 30 дни. След това обаче вероятността ОПЕК да реагира е голяма. През ноември картелът запази производството си непроменено в опит да задържи пазарен дял.
"Петролът всъщност е много по-слаб, отколкото фючърсните пазари показват. Това се отнася и за суровия петрол, и за бензина. Изглежда има отчаяние сред инвеститорите", каза Клоза. "Канадският суров петрол, произвеждан в нефтени пясъци, се котира около 30 и няколко долара. Ако разглеждаме тежкия петрол Western Canadian Select, той е на цена 41-42 долара за барел. Bakken пък е около 54 долара", отбеляза той.
"Цените на реалния физически пазар спаднаха с дори повече от фючърсния пазар. Това е красноречив знак, че отстъплението все още не е приключило. Това не е процес на достигане на дъното. Движенията на физическия пазар просто изпреварват тези на фючърсния", каза той.