IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще спаси ли евтиният петрол световната икономика?

Списъкът с печелившите се води от големите петролни вносители, като Германия, Италия и Япония

08:18 | 09.12.14 г. 27
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Редица развиващи се пазари – от Бразилия до Индия и Южна Африка, се борят от повече от година със спадащите икономики. Това се дължи, наред с други неща, и на забавянето в Китай.

"Китай е голямата тема“, казва Кевин Бук, управляващ директор на консултантската компания Clearview Energy Partners. Той се съмнява, че увеличението на търсенето на петрол през следващата година ще се доближи до прогнозите на Международната агенция по енергетиката (МАЕ). Анализаторите на МАЕ очакват търсенето да възлиза на 1,1 милиона барела на ден.

Бик оправдава скептицизма си с факта, че втората по големина икономика в света ще расте по-бавно от очакваното. „А слабост на едно такова място в общия случай означава слабост на друго място", и всъщност и най-вече в Европа, казва Бук. „Изглежда абсурдно, че „индустриалният двигател“ на развиващите се пазари е някак изключен от потреблението на развитите пазари", добавя той. 

Предишни драстични спадове в цените на суровия петрол се оказаха най-вече странични ефекти от рецесия или сигнализираха предстоящи спадове в икономиката. Твърди се, че серия от контракции в икономиката на САЩ и други двигатели на растежа на световната икономика в началото на 1980 г. повлякоха тежко надолу цените на петрола. Тогава те спаднаха от 116 долара за барел през април 1980 г. на 13-годишно дъно до 25 долара за барел през 1986 г. След това цените се сринаха в началото на азиатската финансова криза от края на 1990 г. и през глобалната финансова криза през 2008 г.

Като цяло икономистите са на мнение, че сегашният спад се дължи отчасти на анемичния растеж в Европа и забавянето на Китай. Но експертите на МАЕ и други специалисти твърдят, че до голяма степен спадът на цените се дължи и на прекомерния добив на петрол.

„Става дума най-вече за предлагането. Навсякъде в Северна Америка се отчитат силни данни за добива, докато същевременно част от доставките се отменя“, казва Карусо от Центъра за стратегически и международни изследвания.

Производители в Съединените щати, Канада и други страни добиват повече петрол, защото са прибягнали до подобрени техники за сондиране. В Саудитска Арабия, Катар и други страни членки на ОПЕК петролните кладенци също не спират да произвеждат, защото тези страни се опитват да смачкат конкурентите си чрез по-ниските цени. От май, особено в Либия, има непланиран нов добив от страна на ОПЕК от близо 700 000 барела суров петрол дневно. Съвременните технологии и по-строги правила, особено в Съединените щати, от своя  страна увеличават ефективността при ползването на горивата.

Водещите вносители на петрол може да си спестят до 500 млрд. долара от внос, ако цените останат ниски още шест до осем месеца, казва Тревър Хаузър, партньор в консултантската компания Rhodium Group и член на  Peterson Institute for International Economics. В тази сума влизат само около 90 млрд. долара, които биха си спестили САЩ.

Швейцарската банка UBS счита, че всеки спад в цените на петрола от 10 долара за барел води до увеличение на световния БВП с около 0,2 процентни пункта. В Китай, Германия, Франция, Индия, Италия, Япония, Южна Корея и някои други страни обаче този дял ще е по-висок, отколкото например в САЩ.

Япония например плаща около 3,6% от своя БВП за своя внос на петрол до юни. Страната може да е един от най-големите печеливши от спада на цената на петрола. Сривът на цените ще редуцира харочовете на страната за суров петрол до почти 1,2% от БВП.

Вижте в галерията кои държави са най-губещи от спадащите цени на петрола!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 15 rate down comment 16
nobel
преди 9 години
Евтиният петрол е ПРЕДСМЪРТНОТО ДИХАНИЕ. НА СВЕТОВНАТА ИКОНОМИКА. Нема а се плашите - и други неща ще поевтиняват. Само дето няма да имате пари да си ги купите. А защо това е така? Ами четете другаря Маркс Той си го е обяснил като за ***. Подчертавам - за ***. За пълните *** спасение няма. Не можеш да обясниш на един ***, че е ***, при положение, че той е пълен ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 3
dr.5rov
преди 9 години
Винаги е имало кризи. Понякога се стига до войни. Циклите са нещо известно отдавна. Имак какви ли не описани икономически цикли. Номерът е не да ги отмениш, а да ги направляваш за собствена изгода. Голям майсторлък е да съчетаеш в един отрязък от времето и ниски цени на суровини и ниски цени на горива и евтин кредит. Е някои ще изгорят, но нали проблемите са затова да те накарат да се размърдаш. Ако всичко ти е наред защо да си даваш зор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 6
michaelis
преди 9 години
Ам не бе те кво си мислят, Венецуела е пред банкрут, Русията им пада рублата, останалите са на минус от там логиката следва, че трябва да продават облигации за да вземат някой лев да си закърпят положението или?!? Ее тея САШш нали кат има една беска разпродажба на *** им облигации ше им е бая зле... Може би и това е играта на тея петролните пичове да кажат неаме пари, разпродаваме облигации и sorry ... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 8
nobel
преди 9 години
Ще я спаси, АМА ДРУГ ПЪТ. тоя път няма да стане. Изобщо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 8
michaelis
преди 9 години
Ше я спаси само, че чек да се загаща Top 10 Foreign Holders Of US Debt: China, Japan Still In The Leadhttp://***.ibtimes.com/top-10-foreig...l-lead-15117524. Oil Exporters*: $236.6 billion9. Russia: $149.9 billion* Oil exporters include Ecuador, Venezuela, Indonesia, Bahrain, Iran, Iraq, Kuwait, Oman, Qatar, Saudi Arabia, the United Arab Emirates, Algeria, Gabon, Libya and Nigeria. Кат губещите от петрола не им купат облигациите на вездесъщите *** САШш и не мое си печатат, да ги видим как ше ги спаси .... с един - 400млрд. от таз година .... :)) Да си им купуват пенсионните им фондове тъпите облигации .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 12
nobel
преди 9 години
Ще спаси ли евтиният петрол световната икономика? Естествено не, както не я спаси и скъпият петрол. Световната икономика в момента не може да я спаси нищо, дори петролът, газът, ядреното гориво, слънчевата светлина и вятърът да станат напълно безплатни. Когато в Иран, точно преди операцията "пустинна буря" по бензиностанциите обещаваха на всеки да му напълнят резервоара на колата догоре срещу 4 долара, колкото и голям да е той това спаси ли ги? Моята прогноза е, че ниските цени на горивата няма да спасят световната икономика. Дори горивата да станат безплатни, дори, когато отидете на бензиностанцията ДА ВИ ПЛАЩАТ, ЗАДЕТО СТЕ СИ ЗАРЕДИЛИ КОЛАТА с бензин, дори и това няма да спаси световната икономика. Електричеството да стане безплатно? Парното да стане без пари? Ще съживи ли това потреблението? Както би казал Петко Бочаров - НЯМА ДА СТАНЕ. Икономиката вече е толкова увредена, че няма печеливш ход. И да падат цените, и да се вдигат цените, и каквото и ДА СТАВА посоката на движение е сам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още