IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще спаси ли евтиният петрол световната икономика?

Списъкът с печелившите се води от големите петролни вносители, като Германия, Италия и Япония

08:18 | 09.12.14 г. 27
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Редица развиващи се пазари – от Бразилия до Индия и Южна Африка, се борят от повече от година със спадащите икономики. Това се дължи, наред с други неща, и на забавянето в Китай.

"Китай е голямата тема“, казва Кевин Бук, управляващ директор на консултантската компания Clearview Energy Partners. Той се съмнява, че увеличението на търсенето на петрол през следващата година ще се доближи до прогнозите на Международната агенция по енергетиката (МАЕ). Анализаторите на МАЕ очакват търсенето да възлиза на 1,1 милиона барела на ден.

Бик оправдава скептицизма си с факта, че втората по големина икономика в света ще расте по-бавно от очакваното. „А слабост на едно такова място в общия случай означава слабост на друго място", и всъщност и най-вече в Европа, казва Бук. „Изглежда абсурдно, че „индустриалният двигател“ на развиващите се пазари е някак изключен от потреблението на развитите пазари", добавя той. 

Предишни драстични спадове в цените на суровия петрол се оказаха най-вече странични ефекти от рецесия или сигнализираха предстоящи спадове в икономиката. Твърди се, че серия от контракции в икономиката на САЩ и други двигатели на растежа на световната икономика в началото на 1980 г. повлякоха тежко надолу цените на петрола. Тогава те спаднаха от 116 долара за барел през април 1980 г. на 13-годишно дъно до 25 долара за барел през 1986 г. След това цените се сринаха в началото на азиатската финансова криза от края на 1990 г. и през глобалната финансова криза през 2008 г.

Като цяло икономистите са на мнение, че сегашният спад се дължи отчасти на анемичния растеж в Европа и забавянето на Китай. Но експертите на МАЕ и други специалисти твърдят, че до голяма степен спадът на цените се дължи и на прекомерния добив на петрол.

„Става дума най-вече за предлагането. Навсякъде в Северна Америка се отчитат силни данни за добива, докато същевременно част от доставките се отменя“, казва Карусо от Центъра за стратегически и международни изследвания.

Производители в Съединените щати, Канада и други страни добиват повече петрол, защото са прибягнали до подобрени техники за сондиране. В Саудитска Арабия, Катар и други страни членки на ОПЕК петролните кладенци също не спират да произвеждат, защото тези страни се опитват да смачкат конкурентите си чрез по-ниските цени. От май, особено в Либия, има непланиран нов добив от страна на ОПЕК от близо 700 000 барела суров петрол дневно. Съвременните технологии и по-строги правила, особено в Съединените щати, от своя  страна увеличават ефективността при ползването на горивата.

Водещите вносители на петрол може да си спестят до 500 млрд. долара от внос, ако цените останат ниски още шест до осем месеца, казва Тревър Хаузър, партньор в консултантската компания Rhodium Group и член на  Peterson Institute for International Economics. В тази сума влизат само около 90 млрд. долара, които биха си спестили САЩ.

Швейцарската банка UBS счита, че всеки спад в цените на петрола от 10 долара за барел води до увеличение на световния БВП с около 0,2 процентни пункта. В Китай, Германия, Франция, Индия, Италия, Япония, Южна Корея и някои други страни обаче този дял ще е по-висок, отколкото например в САЩ.

Япония например плаща около 3,6% от своя БВП за своя внос на петрол до юни. Страната може да е един от най-големите печеливши от спада на цената на петрола. Сривът на цените ще редуцира харочовете на страната за суров петрол до почти 1,2% от БВП.

Вижте в галерията кои държави са най-губещи от спадащите цени на петрола!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

26
rate up comment 0 rate down comment 3
harry_s
преди 9 години
И като фалират шистовите компании пак ще скочат цените
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 16 rate down comment 13
крас
преди 9 години
Инвестиционните банки в САЩ замениха строителния балон с този на шистовия нефт. Отново се завърта една храносмилателна верига която бе позабравена от 2008 година! Отново едни НЕРЕГУЛИРАНИ деривати ще се окажат ТОКСИЧНИ и от тях ще загубят инвеститорите, а не банките КРЕДИТОРИ на тези безумия.КОИ СА ИНВЕСТИТОРИТЕ СДОБИЛИ СЕ С ТЕЗИ ТОКСИЧНИ ОБЛИГАЦИИ?Разни пенсионни , здравноосигурителни фондове и разбира се НАЦИОНАЛНИ БАНКИ КАТО БЪЛГАРСКАТА сдобили се с тези токсични книги с рейтинг ААА !!ЗАРИБЯВАНЕТЕ Е ЗАПОЧНАЛО!! Убеден съм, че този път периода ще е много по кратък и БАЛОНА ЩЕ СЕ СПУКА много по рано от предвижданията на организизаторите.Необходимо е губещите от това ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА НЕФТ да свалят цената на петроло до 20 - 30 долара за барел! ТОГАВА ЩЕ СПРАТ И ЗАЛАГАНИЯТА В ПОДОБНИ ЛИШЕНИ ОТ ЗДРАВ РАЗУМ ПРОЕКТИ ОТ КОИТО ПЕЧЕЛЯТ САМО ФИНАНСОВИТЕ АКУЛИ!ТОЗИ СРИВ ЩЕ Е КРАЯТ НА ЕДНА СИСТЕМА ИЗГРАДЕНА НА НЕЗДРАВИ ФИНАНСОВИ ПРИНЦИПИ НЯМАЩИ НИЩО ОБЩО С ТЕЗИ НА ПАЗАРА
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 7 rate down comment 6
zethron
преди 9 години
Сслед 2 години го чакаме на 135 долара за барел
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 20 rate down comment 2
dr.5rov
преди 9 години
Добре де - преди 5 години цената от $140 се срина на $40http://***.infomine.com/investment/metal-prices/crude-oil/all/. И тогава имаше апокалиптични картини, но ... тогава края на света ни се размина. Може пък сега да идва. Стига с тази истерия. Винаги когато някой губи - друг печели (и обратното). Междувременно да сте чували такситата да искат да намалят цените?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 6
michaelis
преди 9 години
ем ай бе кво и аз съм за да си произведем там квот кааш, ама дали лъвовете ше ни пуснат е друг въпрос. Аз съм навит тамън ше има бачкане за всички произвеждаме си и си имаме, така беше и през комунизъма ... е стоките не бяха нешо кой знае кво ама са поне има интернет и ше гледаме кое как се прай :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 20 rate down comment 7
крас
преди 9 години
Играта със суаповите сделки едва ли ще продължи дълго.Никой не говори за това , че ниската цена на петрола ще се отрази негативно върху бюджета на държавите, които и без това са с огромна задлъжнялост.За Германия дефицита е достигнал до космическата цифра от 2,1 трильона евро!ЗАТОВА ПЕТРОЛА ПАДА , НО ЦЕНАТА НА ДЕРИВАТИТЕ МУ НЕ СЕ ПРОМЕНЯ! Кой печели тогава ?Разбира се, че БОРСОВИТЕ ИГРАЧИ участващи в този цирк на ОБРАТНО ИЗКУПУВАНЕ на фючерсите!Кои са те? СЪЩИТЕ БАНКИ КОИТО НАДУХА СТРОИТЕЛНИЯ БАЛОН И СЪЗДАДОХА КРИЗАТА ОТ 2008 ГОДИНА!Тези от ФЕД ги знаят! А вие знаете ли ги?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 10 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
Това , че ще се "избият мошениците и крадците" по никакъв начин не променя състава на групите от субекти, които са в с състояние да извършат определени по мащаб инвестиции.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 7 rate down comment 7
redcretin
преди 9 години
Грешка. Трябва просто да се избият мошениците и крадците, ама "ресурсното" мислене гледам все още не ви е изоставило :)Цяла БГ живее на принципа да прекара другия, да пре-продаде нещо вместо да го произведе. Е туй е сега резултата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 12 rate down comment 2
SSIW
преди 9 години
Тука идва мястото на някои въпроси от серията за бройлерите (както находчиво си ги определил;)) :Как едно и също състояние на инвестиционния климат или среда, веднъж се използва за обяснение на крайно незадоволителния обем инвестиции в предприятия, които ще създават и оставят принадена стойност тук в БГ (т.е. производство), а същия този инвестиционен климат не се явява никаква пречка за осъществяване на вложения в най-разнообразни начинания, които изнасят национален капитал и доход ,като започнеш от вериги бензиностанции, супер и хипер-маркети и стигнем до телефонни оператори и ЕРП и пр.? За концесии и експлоатация на природни ресурси, както и някой др естествени монополи няма смисъл да се отваря дума. Нима и в единия и в другия случай , инвеститорите не се сблъскват със същото законодателство, същата квалификация (или липсата на такава) в работната сила, същата цена на труда, същата бюрокрация и корупционен натиск ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 10 rate down comment 2
SSIW
преди 9 години
По този начин двете направления, по линия на които може да се очаква осъществяването на такива инвестиции, останаха личната инвеститорска и стопанска инициятива на гражданите и тази на външните играчи, представляващи това икономическо пространство към което започнахме процес на интеграция след промените. Очевидно, че мащаба на инвестициите, които отделния индивид в БГ може да осъществи, се разминава в порядъци с размера на тези инвестиции, които са нужни за осъществяване на големи, модерни и конкурентоспособни структурни икономически проекти (чисто и просто защото 99,9% от народа стартира пътя си в капиталистическото развитие с активи от една панелка и евентуално няколко хиляди лев влог) или с други думи такива инвестиции (ако държавата бъде изключена от уравнението) са във възможностите единствено на средния и едър капитал отвън.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още