Решаващият въпрос е един. Дали сегашният драстичен спад на цените е признак на високия излишък при предлагането, или на срива на търсенето. Това ще определи посоката, в която ще поеме световната икономика през следващата година. Лекият суров американски петрол West Texas Intermediate (WTI) вече струва с 40 долара за барел по-малко, отколкото през юни.
Еднозначно негативни са тенденциите за големите износителки на петрол, като Ирак, Алжир и Нигерия, тъй като те са силно зависими от приходите от петрола. Но за страни като Русия, Венецуела и Иран, които вече се борят със сериозни икономически проблеми, спадът на цените е истински кошмар.
Списъкът с печелившите обаче се води от големите петролни вносители, като Германия, Италия и Япония. Отстъпката в цената от юни може да гарантира, че брутният вътрешен продукт (БВП) на тези страни ще нарасне допълнително с близо един процентен пункт, изчислява МВФ.
Засега обаче изглежда, че японската икономика не успява да се измъкне от своята беда. От юли до септември тя се сви за второ поредно тримесечие, както е видно от коригираните данни, които бяха публикувани в понеделник. Икономиката на Япония се е свила с 1,9% на годишна база от юли до септември, значително над очакваните досега 1,6%.
За САЩ МВФ повишава прогнозата си за ръста, също и заради по-ниските енергийни цени, до 3,5%. Преди това фондът очакваше икономическо нарастване от 3,1%.
„Ще има победители и губещи. Но като цяло това са добри новини за световната икономика“, заяви изпълнителният директор на МВФ Кристин Лагард по време на годишната среща на Wall Street Journal през миналата седмица.
Фондът приписва около 80% от спада на цените на петрола на високото предлагане. Той споменава в този контекст и новите стандарти за икономия на горивата и решението на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК). Само 20 на сто от спада на цената според МВФ се дължат на намаляващото заради забавянето на икономическия растеж.
Икономистите на JPMorgan Chase обаче са малко по-балансирани по отношение на изчисляването на причината. За тях спадът в цената на петрола се дължи на 55% на високото предлагане. Отстъплението с 40% се дължи на по-слабия растеж в развиващите се пазари. Независимо от това банката очаква, че намалението на цената може да помогне в следващите две тримесечия за повишаване на растежа на световната икономика с 0,7 пункта.
Очакваното възстановяване се дължи отчасти на по-ниски транспортни и производствени разходи, по-специално в енергоемките отрасли, като бизнеса на авиокомпаниите и производителите на стомана. Въпреки това основният ефект е в стимулиране на потреблението. Колкото по-малко пари харчат потребителите, за да пълнят резервоарите си, толкова повече ще им остава за други покупки. Едно средностатистическо американско домакинство би могло да запази през следващата година около 750 долара в сравнение с последните 12 месеца, ако равнището на цените остане стабилно на това ниво, твърди анализаторската компания IHS Global Insight.
Толкова оптимистични прогнози обаче не са съвсем безопасни за политиците. Ако те обрисуват спада в цените на петрола в изключително положителна светлина, те биха могли да проспят липсата на друг двигател за световната икономика. „Невъзможно е да се игнорира ролята на забавянето на глобалното търсене", предупреждава Стивън Кинг, главен икономист в HSBC. „По-ниски цени на петрола отчасти отразяват широките дефлационните тенденции", счита той.
преди 9 години Евтиният петрол е ПРЕДСМЪРТНОТО ДИХАНИЕ. НА СВЕТОВНАТА ИКОНОМИКА. Нема а се плашите - и други неща ще поевтиняват. Само дето няма да имате пари да си ги купите. А защо това е така? Ами четете другаря Маркс Той си го е обяснил като за ***. Подчертавам - за ***. За пълните *** спасение няма. Не можеш да обясниш на един ***, че е ***, при положение, че той е пълен ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Винаги е имало кризи. Понякога се стига до войни. Циклите са нещо известно отдавна. Имак какви ли не описани икономически цикли. Номерът е не да ги отмениш, а да ги направляваш за собствена изгода. Голям майсторлък е да съчетаеш в един отрязък от времето и ниски цени на суровини и ниски цени на горива и евтин кредит. Е някои ще изгорят, но нали проблемите са затова да те накарат да се размърдаш. Ако всичко ти е наред защо да си даваш зор. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ам не бе те кво си мислят, Венецуела е пред банкрут, Русията им пада рублата, останалите са на минус от там логиката следва, че трябва да продават облигации за да вземат някой лев да си закърпят положението или?!? Ее тея САШш нали кат има една беска разпродажба на *** им облигации ше им е бая зле... Може би и това е играта на тея петролните пичове да кажат неаме пари, разпродаваме облигации и sorry ... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ще я спаси, АМА ДРУГ ПЪТ. тоя път няма да стане. Изобщо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ше я спаси само, че чек да се загаща Top 10 Foreign Holders Of US Debt: China, Japan Still In The Leadhttp://***.ibtimes.com/top-10-foreig...l-lead-15117524. Oil Exporters*: $236.6 billion9. Russia: $149.9 billion* Oil exporters include Ecuador, Venezuela, Indonesia, Bahrain, Iran, Iraq, Kuwait, Oman, Qatar, Saudi Arabia, the United Arab Emirates, Algeria, Gabon, Libya and Nigeria. Кат губещите от петрола не им купат облигациите на вездесъщите *** САШш и не мое си печатат, да ги видим как ше ги спаси .... с един - 400млрд. от таз година .... :)) Да си им купуват пенсионните им фондове тъпите облигации ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ще спаси ли евтиният петрол световната икономика? Естествено не, както не я спаси и скъпият петрол. Световната икономика в момента не може да я спаси нищо, дори петролът, газът, ядреното гориво, слънчевата светлина и вятърът да станат напълно безплатни. Когато в Иран, точно преди операцията "пустинна буря" по бензиностанциите обещаваха на всеки да му напълнят резервоара на колата догоре срещу 4 долара, колкото и голям да е той това спаси ли ги? Моята прогноза е, че ниските цени на горивата няма да спасят световната икономика. Дори горивата да станат безплатни, дори, когато отидете на бензиностанцията ДА ВИ ПЛАЩАТ, ЗАДЕТО СТЕ СИ ЗАРЕДИЛИ КОЛАТА с бензин, дори и това няма да спаси световната икономика. Електричеството да стане безплатно? Парното да стане без пари? Ще съживи ли това потреблението? Както би казал Петко Бочаров - НЯМА ДА СТАНЕ. Икономиката вече е толкова увредена, че няма печеливш ход. И да падат цените, и да се вдигат цените, и каквото и ДА СТАВА посоката на движение е сам отговор Сигнализирай за неуместен коментар