Цената на фючърсите върху златото остана под натиск в петък след поредната доза оптимистични новини от САЩ. Въпреки положителната статистика за трудовия пазар жълтият метал отчете поскъпване от над 1% през миналата седмица след силната сесия в понеделник.
Златните фючърси с доставка през февруари поевтиняха с 1,43% в петък, затваряйки седмицата на ниво от 1 190,40 долара за тройунция. Активът обаче поскъпна с 1,25 на сто спрямо седмица по-рано поради глобалната волатилност вследствие на ситуацията на петролните пазари.
Доклад на Министерството на труда на САЩ показа, че американската икономика е добавила 321 000 нови работни места през ноември – много повече от прогнозните 225 000. Ръстът се оказа най-значителният от почти три години насам.
Октомврийските данни бяха ревизирани до 243 000 от по-рано представените 214 000, а равнището на безработица остана непроменено на 6-годишното дъно от 5,8%.
Поредните позитивни данни подчертаха мнението, че укрепването на икономическото възстановяване може да накара Федералния резерв да повиши лихвените проценти по-рано от очакваното от пазарите.
Доларовият индекс ICE, който измерва силата на щатската валута спрямо кошница от шест основни валути, достигна връх от 89,50 пункта – най-високото ниво от март 2009 г., и приключи деня с покачване от 0,82% до 89,39 пункта.
По-силният американски долар обикновено натежава върху търсенето на злато, тъй като ограничава интереса към деномонирания в зелените пари метал от притежателите на други валути.
Същевременно сребърните фючърси с доставка през март поевтиняха с 1,91%, в петък до 16,25 долара за тройунция. За седмицата цената на контрактите се покачи с 4,3 на сто.
Медта с доставка през март пък поевтиня с 0,41% в петък и се установи на ниво от 2,902 долара за паунд. За цялата изминала седмица цената на червения метал се покачи с 1,99% вследствие на надеждите за нови стимули от централните банки в Китай, Япония и Европа.