След като цените на петрола спаднаха до повече от 4-годишни дъна, анализаторите започнаха да коригират своите прогнози. Мненията са разнопосочни, но според някои суровината може да поевтинее с още 40% до около 40 долара за барел.
"Ако тази ценова война стане неуправляема, цената на West Texas Intermediate (WTI) би могла да спадне до около 40 долара за барел", посочи пред CNBC Джонатан Барат, главен инвестиционен директор на Ayers Alliance Securities.
Към 22:50 часа българско време - минути края на търговията на Wall Street - WTI поскъпва с 4,66% до 69,24 долара за баерл, а брентът - с 3,98% до 72,95 долара за барел, след като сутринта бяха на рекордните 5-годишни дъна.
Графики: Investing.com
Световните цени на петрола се сринаха от юни насам. От около 115 долара за барел петролът сорт брент спадна до настоящите под 69 долара, губейки около една трета от стойността си. Слабото търсене, силният щатски долар и бумът в производството в САЩ са трите основни причини за спада според Международната агенция по енергетика (МАЕ). Организацията предупреди за "нова глава" за петролните пазари, която би могла дори да се отрази на социалната стабилност на някои страни.
Саудитска Арабия предизвика множество дебати на енергийните пазари, след като намаляваше своите официални продажни цени за някои клиенти в продължение на четири последователни месеца до ноември.
Част от ситуацията на енергийните пазари има общо и с условията за доставки. Повишеното производство на американски петрол доведе до пренасищане на световния петролен пазар. САЩ вече произвежда около 8,9 млн. барела на ден, докато Саудитска Арабия – най-големият производител в света, добива около 9,6 млн. барела на ден.
"Свидетели сме на много пазарни участници, които са притиснати на пазара. Те прибягват до хеджиране, защото цените са много волатилни", каза Барат.
Експертът обаче не е сам в прогнозите, че цената може да спадне до 40 долара за барел – нива, невиждани повече от 10 години.
Мъри Едуардс, председател на Canadian Natural Resources – един от най-големите петролни инвеститори в Канада, прогнозира, че цената на актива може да отстъпи дори до 30 долара за барел, преди да се стабилизира на равнище от около 70-75 долара.
Според анализатора на Forbes Джес Коломбо техническият анализ показва, че ако цените на петрола спаднат под 60 долара за барел, 40 долара е следващата голяма подкрепа.
Всички тези коментари изглежда не плашат по никакъв начин Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК). През миналата седмица 12-членният картел запази производствения си таван от 30 млн. барела на ден, като по този начин изпрати рязко надолу цените.
Въпреки това някои не очакват цените на петрола да продължат да падат. Goldman Sachs, например, запази своята прогноза за средна цена на WTI от 70-75 долара за барел за следващата година.
"Пазарът ще се балансира чрез комбинация от по-бавен растеж на шистовия добив в САЩ и поетапни свивания на производството от страна на ОПЕК", посочиха експертите в петък.
Въпреки това Барат предупреди, че ситуацията на енергийните пазари ще продължи да е изключително динамична.
"Точно толкова бързо, колкото цената отива надолу, толкова може и да се покачи", каза той, като се позова на бързото възстановяване след резкия спад на цените на петрола през 2008 г.
* Актуализирано в 22:50 часа.