Решението на Централната банка на Холандия да репатрира част от златните си резерви, които държи в поделението на Федералния резерв в Ню Йорк, може да накърни репутацията на САЩ. На това мнение е известният инвеститор и редактор на Gartman Letter Денис Гартман, цитиран от CNBC.
Миналата седмица Централната банка на Холандия потвърди, че ще пренася злато от САЩ в страната с цел да балансира разпределението на златните запаси под претекст, че това ще има „положителен ефект за публичното доверие“.
Централната банка на Холандия възнамерява да намали дела на златните си резерви, които държи в Ню Йорк, от 51% до 31%, като остави без промяна запасите в Лондон и Канада. 300 тона злато ще бъдат трансферирани от Фед в Ню Йорк в Холандия до 2020 г., добавя CNBC.
Ходът на институцията идва след подобно решение на Германия през 2013 г. Бундесбанк изненада индустрията, защото премести само 5 тона миналата година.
Гартман отбелязва, че проблемът е сложен, като дори е станал „още по-сложен заради факта, че германците са говорили за репатриране, но репатрираха само малка част“.
Инвеститорът смята, че Фед в Ню Йорк има проблем с репутацията. По негово мнение това би се решило бързо и лесно само чрез една пресконференция. Мълчанието на банката обаче притеснява Гартман.
„Ако бях на мястото на Холандия, Германия или друга страна, която държи златото си в САЩ, щях да задавам въпроси относно златото си“, коментира Гартман. „В крайна сметка вярвам, че златото наистина е там, че германците ще си го поискат и ще го репатрират“, добавя той относно слуховете, че германските златни запаси може би ги няма.
„Въпросът защо Германия не може да върне златото си може би е най-голямата мистерия във финансовия свят днес“, коментира ръководителят на отдел „Международни пазари“ в IronFX Маршъл Гитлър. „Смятам, че холандците и някои швейцарски гласоподаватели са прави в желанието си да се уверят, че златото им е на място, на което може да бъде преброено.“