След като по-рано през деня отчете ръст от над 1%, цената на петрола спада рязко по време на сесията на Wall Street във вторник. "Черното злато" поевтинява с близо 2% на фона на приближаващата ключова среща на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) на 27 ноември.
Фючърсите върху лекия суров петрол WTI поевтиняват с 1,93 на сто до 74,32 долара за барел.
По-рано през деня цената на петрола се покачи в началото на сесията на Wall Street след неочакваните положителни данни за икономиката на САЩ, която се ускори повече от очакваното през третото тримесечие.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на Щатите се повиши с годишен темп от 3,9% през трите месеца до края на септември, надхвърляйки очаквания за забавяне до 3,3%. Първоначалната оценка показа ръст от 3,5%, след като в предходното тримесечие икономиката нарасна с 4,6%.
По този начин след рязкото забавяне през първото тримесечие вследствие на необичайно студеното време икономиката на САЩ постигна най-доброто си полугодие от 2003 г. насам. Едно от проявленията може да се открие в решението на Федералния резерв на САЩ да сложи през миналия месец край на програмата си за количествени улеснения.
Предварителните разговори във Виена между представителите на Русия и Саудитска Арабия oбаче удариха на камък, изпращайки ясен сигнал към пазара за тежките предстоящи преговори в четвъртък. По време на срещата е присъствал и представител от Венецуела – страна, която също като Русия изразява подкрепа за ограничаване на глобалното производство на суровината, предава Ройтерс.
Въпреки това по-рано през деня венецуелският външен министър Рафаел Рамирес, цитиран от ТАСС, изтъкна, че Русия, Саудитска Арабия, Мексико и Венецуела са единодушни за ситуацията на световния петролен пазар. "Обсъдихме ситуацията на петролния пазар и споделяме една гледна точка за положението", посочи той.
По думите му делегациите са се договорили да поддържат връзка и след три месеца да проведат още една среща.
През миналатa седмица президентът на Венецуела Николас Мадуро посочи пред местния телевизионен канал Venezolana de Television, че "цена от около 100 долара за барел е справедлива за световната икономика". Според него подобна стойност е гаранция за стабилността и диверсификацията на инвестициите в петролната индустрия на глобално ниво.
Мадуро отново обвини САЩ за използване на метода за добив на шистово "черно злато" чрез хидравлично разбиване (фракинг), чрез които Вашингтон удря по позициите на Русия и спомага за допълнителното намаляване на цената на петрола, която от август насам спадна с близо 25%. "Те (САЩ – бел. ред.) отчаяно се опитват да победят Русия, тъй като Китай е увеличил производството, а Русия е напът", посочи Николас Мадуро, цитиран от РИА "Новости".
Междувременно търгуваният в Европа сорт брент също поевтинява – с 1,64 на сто до 78,38 долара за барел.