Фючърсите върху златото се колебаят около границата от 1 200 долара в последните дни до голяма степен поради новините от централните банки в Китай и Европа. Въпреки цялостния спад на цената през последните няколко месеца някои експерти спекулират, че благородният метал може да се възстанови до 1 400 долара за тройунция до 2016 г.
Миналия петък златото получи тласък, след като Китайската централната банка неочаквано намали лихвените проценти. Същевременно пък президентът на Европейската централна банка Марио Драги посочи, че институцията е готова да приложи допълнителни мерки, за да се пребори със заплахата от дефлация.
Анализатори от Commerzbank Commodity Research заявиха в декларация в понеделник, че цените на златото и среброто са се покачили леко в последните дни вследствие предимно на "спекулации", което означава, че тези "увеличения на цените на златото и среброто може да са базирани на нестабилна основа".
От друга страна обаче експертите от Capital Economics посочиха, че златото е "действително се представя изключително добре" през 2014 г., като "се имат предвид неблагоприятните условия на пазара през тази година", добавяйки, че благородният метал многократно е намерил силна подкрепа под прага на границата от 1 200 долара за тройунция.
"Златото остава в немилост в очите на инвеститорите и анализаторите от Запада, които са фокусирани върху перспективата за затягане на паричната политика на САЩ и допълнителното засилване на долара", пише Джулиан Джесъп, ръководител на звеното за анализ на стоковите пазари в Capital Economics.
"Въпреки това ние виждаме възможности за значително възстановяване на цената на благородния метал през следващата година или две до 1 400 долара за тройунция до края на 2016 г.", каза той.
Потенциалът за засилване на покупките на жълтия метал от страна на Швейцарската национална банка също осигурява подкрепа за цената на златото през този месец. Въпреки това този тласък може да изчезне, ако швейцарските гласоподаватели гласуват в неделя срещу инициативата, която има за цел банката да удвои своите златни резерви.
Още видео материали може да видите в сайта на Bulgaria On Air