fallback

Венецуела търси съюзници за обуздаване на спада в цената на петрола

Президентът Никола Мадуро обяви скорошна среща на големите производители, на която ще се търсят начини за подпомагане на пазара

16:49 | 18.11.14 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В продължение на дълги години страните от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), както и други богати на ресурси държави се възползваха от исторически високите нива на цените на петрола. Сега обаче значителното низходящо движение на цените предизвиква нарастващо недоволство. Очевидно спадът в приходите от продажбите се отразява не само на руския държавен бюджет.

На фона на новия спад на цените на световния пазар за суров петрол Венецуела, която също е член на ОПЕК, продължава да се застъпва за намаляване на продукцията. Президентът Никола Мадуро обяви в телевизионно обръщение, че много скоро ще се състои нова среща на ОПЕК и други държави, на която да се дискутират мерки за подпомагане на пазара. Детайли обаче Мадуро не спомена, предава Ройтерс. 

„Ние ще отбраняваме нашия петрол, нашата индустрия, нашия живот“, казва Мадуро в телевизионната си изява. По-рано и външният министър на страната Рафаел Рамирес замина за разговори в Москва, Алжир, Катар и Иран, за да сондира разработването на обща стратегия. 

Венецуела, която е член на ОПЕК, разчита на приходите от продажбата на суровини, за да изплаща външните си дългове и да финансира социални програми. Страната е един от най-големите износители на петрол и около 95% от валутните й приходи са от продажбата на нефт. Цената на петрола обаче се сви с около 30 на сто от юни насам. Сега цената за един барел (159 литра) петрол от Венецуела е малко над 70 долара. През юни цената възлизаше на 99 долара.

Членовете на ОПЕК ще се срещнат на 27 ноември и тогава могат да вземат решение за намаляване на добива. Това поне досега е обичайна мярка за подкрепа на цените. Както и в предишните случаи обаче има вероятност преговорите да се окажат доста трудни.

Намаляването на квотите за производство е свързано с краткосрочно съкращаване на приходите от изнесения суров петрол. Затова никоя страна на ОПЕК не желае едностранно да избърза с намаление на добива и да добива по-малко суров петрол. Въпреки това и при споразумение в рамките на ОПЕК за намаление на добива не е задължително да се очаква драстична реакция на световния пазар.

Членовете на петролния картел контролират в момента само по-малко от половината от производството на суров петрол в света. Благодарение на повишения добив от шисти САЩ, които са най-големият потребител на петрол, успяват да разширят собствения си добив и по този начин да намалят зависимостта си от ОПЕК.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:30 | 13.09.22 г.
fallback