fallback

Петролът продължи да олеква под натиска на свръхпредлагането

Цената на "черното злато" спадна с близо 1% до малко над 80 долара за барел през миналата седмица

09:14 | 03.11.14 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Петролът претърпя поредната си седмица на отстъпление на фона на нарастващите опасения за глобалното свръхпредлагане. Допълнителен натиск върху цената на суровината приложи и укрепването на долара, който получи тласък от Федералния резерв на САЩ.

Първият удар върху "черното злато" дойде в понеделник, след като Goldman Sachs понижи прогнозата си за цената за 2015 г. Новината изпрати надолу фючърсите върху WTI, които поевтиняха под 80 долара за барел.

Вторник ни предостави лека корекция, тъй като основният фокус се измести към доклада на Администрацията за енергийна информация. Инвеститорите бяха в очакване и на края на заседанието на Федералната комисия за отворения пазар (FOMC) с надеждата да получат повече сигнали кога институцията ще предприеме покачване на лихвите.

Докладът за енергийните запаси на САЩ показа ръст от едва 2,061 млн. барела през седмицата, която приключи на 24 октомври. Очакванията бяха за равнище от 3,8 млн. барела.

След оповестяването на данните цените на суровия петрол се повишиха. Възстановяването обаче бе краткотрайно и бе бързо прекратено от решението на Фед да сложи край на програмата си за изкупуване на облигации в сряда.

По-скоро изненадваща за пазарите обаче се оказа реториката, с която Фед обрисува икономическата ситуация отвъд Океана. Институцията базира решението си на доброто състояние на трудовия пазар, но за пореден път не даде каквито и да е индикации кога точно възнамерява да осъществи първото покачване на лихвите.

След оповестяването на решението американската валута поскъпна спрямо повечето от основните си съперници в четвъртък. По-силният щатски долар традиционно прави цените на деноминитаните в зелените пари стоки по-високи и съответно по-малко привлекателни за притежателите на други парични средства.

Цената на "черното злато" продължи да отслабва в петък, задържайки все пак позиции около 80 долара за барел, след като членовете на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) отново се противопоставиха на призивите за ограничение на производството. Организацията продължава със стратегията си да поддържа ниски пазарни стойности, което е възприемано от мнозина като началото на ожесточена конкуренция за преструктуриране на пазара.

Следващата среща на ОПЕК ще се проведе във Виена на 27 ноември, като анализатори изтъкват, че тя ще бъде една от най-важните в последните години. Групата трябва да реши дали да намали глобалното производство на петрол в подкрепа на цените.

Декемврийските фючърси върху петрола затвориха седмицата с общ спад от 0,91 на сто до 80,54 долара за барел.

Вижте още интересни новини и видео материали в сайта на Bulgaria On Air

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:43 | 09.09.22 г.
fallback