Русия e похарчила най-много средства за увеличение на златните си резерви от 1998 г. насам, когато страната изпадна в дефолт по задълженията ѝ в местен дълг. По този начин общият обем резерви от жълтия метал на федерацията достигна най-високото си равнище в последните най-малко две десетилетия, предава Bloomberg.
В първите девет месец на 2014 г. страната е разширила запасите си с 37,2 метрични тона до общо 1 149,8 тона според данни на Международния валутен фонд. Ръстът се оценява на около 1,5 млрд. долара – най-голямата сума от ноември 1998 г. и повече от похарченото от Швейцария и Китай, които са другите две водещи страни в класацията.
Отслабването на рублата на фона на валутните интервенции продължава да подклажда спекулациите, че Руската централна банка ще ускори преминаването към свободен курс на паричното си средство. Кремъл бе принуден да похарчи голяма част от валутните си резерви поради санкциите от Запада и спадащите цени на петрола.
"От гледна точка на властта, която е загрижена за аспектите на геополитическия риск, има логика за склонността към физическо злато", заяви Брайън Люси, професор по финанси в Trinity College в Дъблин и бивш икономист на Централната банка на Ирландия. По думите му интересът на Русия към жълтия метал ще се засилва още повече, ако цената продължи да спада.
Централната банка на Русия поxарчи 65 млрд. долара през тази година, за да се забави поевтиняването на рублата вследствие на кризата около Украйна, която влоши отношенията на Москва със Запада. Считано към 17 октомври, валутните резерви на най-големия износител на енергия в света достигат близо 460 млрд. долара.
Русия е добила 248,8 тона злато през миналата година, нареждайки се на трето място сред световните производители след Китай и Австралия според GFMS – изследователското звено на Thomson Reuters Corp.
Жълтият метал представлява около 10 на сто от общите резерви на страната според компанията. За сравнение в САЩ и Германия равнищата са около 70 на сто.