Цената на петрола ще се изправи пред още по-голям натиск за понижение с оглед на очакванията за по-топли зимни месеци, съобщи Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) – доставчикът на около 40% от световното търсене на "черно злато".
Официалните прогнози очакват по-топли от традиционното зимни дни в САЩ. Очаква се средната температура да бъде около 12 градуса по-висока в сравнение с миналата зима, което означава и по-ниско търсене, посочи организацията в месечния си доклад.
Въпреки това ОПЕК заяви, че времето е един от по-малките фактори, които определят разхода на гориво на САЩ. Едва около 20% от търсенето на т.нар. "средни дестилати", или или рафинирани петролни продукти със средна плътност, е насочено към използването им за отопление.
По-рано в петък цената на лекия суров петрол West Texas Intermediate (WTI) спадна до най-ниското си равнище от септември 2011 г. насам, след като пазарните участници реагираха отрицателно на свръхпредлагането на фона на изоставащото търсене.
Това провокира множество анализатори да посочат, че ОПЕК трябва да понижи производството си на петрол, за да спре спадането на цените. Те изтъкнаха, че 85 долара на барел е нивото, при което организацията се намесваше в миналото.
Свободното падане на цената на петрола увеличил натиска върху членовете на ОПЕК да предприемат действия за намаляване на доставките, което според експертите обаче е малко вероятно преди срещата в края на ноември.
12-членният петролен картел потвърди прогнозата си за 2015 г., в която оцени търсенето на суров петрол в рамките на 29,2 млн. барела дневно, което е с 0,3 млн. барела на ден по-малко от предвиденото за 2014 г. ниво.
Ръководителят на анализационното звено на Lloyd's List Intelligence Нийл Аткинсън заяви пред CNBC, че новата реалност за търгувания в Европа сорт брент ще бъде цена между 75 и 90 долара за барел, като се сравняват текущите пазарни условия с тези от 1986 г., когато ОПЕК бе принуден драстично да намали производството.
"През 2014 г. дебатът отново е за това какво ще направи ОПЕК. Но обстоятелствата са други. Днес само Саудитска Арабия има някакви значителни възможности за намаляване на производството. През 1986 г. всички членове го сториха", каза той.