Еврокомисарят Гюнтер Йотингер предлага компромисен вариант за руските газови доставки за Украйна, съобщава АП. На пресконференция след днешната тристранна среща заради ценовия спор между Киев и Москва Йотингер изрази надежда в началото на следващата седмица двете страни да постигнат споразумение.
Еврокомисарят е предложил по време на преговорите Украйна да се задължи да изплати 2 млрд. долара на Русия до края на октомври и още 1,1 млрд. долара до края на годината. В замяна руският държавен досавчик Газпром трябва да достави най-малко 5 млрд. куб. м газ за Украйна през следващите месеци при цена от 385 щатски долара за 1 000 куб. м.
Евентуална сделка ще бъде парафирана на нова тристранна среща през следващата седмица.
Йотингер изрази надеждата си, че евентуално споразумение би продължило да действа поне до април 2015 г., за да се покрие върховото потребление на синьо гориво.
Русия спря доставките на газ за Украйна през юни заради спор за цената и сметката за неплатената от Киев суровина. Газпром твърди, че украинският газов дълг надвишава 5 млрд. долара – сметката за ноември и декември 2013 г. и за април и май тази година.
Заради проевропейските реформи в Украйна Русия на два пъти повиши цената на газа за страната. Предишният проруски президент Виктор Янукович договори преференциална цена от 268,50 долара за 1 000 куб. м като част от по-широк пакет руски помощи за Киев на обща стойност 15 млрд. долара. След като Янукович беше прогонен от родината си обаче, Москва отмени облекченията, а цената за синьото гориво беше увеличена до 485,50 долара.
В последствие Киев заведе дело срещу Москва в Арбитражния съд в Стокхолм. Русия също заведе ответен иск заради натрупания газов дълг.
ЕК очаква решение от Стокхолмския Арбитражен съд по делото на "Газпром" и "Нафтогаз" през лятото или есента на 2015 г., допълва Йотингер, цитиран от ИТАР-ТАСС. След приключването на арбитражното дело ще стане ясно как ще се осъществят останалите плащания.
Йотингер изчислява, че Украйна ще има нужда от още от 5 до 10-12 млрд. куб. м природен газ през зимата за осигуряване на непрекъснат транзит за ЕС. Той допълва, че реверсивни доставки за Украйна трябва да се правят само в случай, че те не нарушават съществуващите договори с Газпром.