Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер препоръчва на Германия да не се отказва от добива на шистов газ, съобщава онлайн изданието euractiv.com, като цитира германския вестник Bild am Sonntag, за който Йотингер е дал интервю.
Според еврокомисаря Европа може да задоволява една десета от енергийните си нужди чрез фракинг на шистов газ, ако преодолее опасенията си.
Миналата седмица стана ясно, че Германия планира да забрани проучването и добива на шистов газ чрез фракинг на дълбочина по-малка от 3 хил. м до 2021 г. За вдигане на забраната може да се мисли след 2021 г., в зависимост от новите, модерни технологии за добив.
Wall Street Journal подчертава, че в Германия се използва фракинг от 60-те години на миналия век, за да се максимизират добивите от конвенционалните залежи на синьо гориво. Германците обаче нееднократно са изразявали опасенията си за евентуално замърсяване на водите заради разработването на неконвенционални въглеводороди.
Забраната за добива на шистов газ чрез фракинг беше залегнала и в коалиционното споразумение на канцлера Ангела Меркел със социалдемократите. Правителството се обедини около мнението, че „използването на токсични субстанции“ за добив на нефт и газ е рисковано.
И преди Йотингер е предупреждавал Берлин да не изключва възможностите за добив на шистов газ. Еврокомисарят винаги е изтъквал, че добивът на шистов газ може да намали зависимостта на Германия и Европа от доставките на руско синьо гориво, припомня euractiv.com.
Същевременно германският бизнес се притеснява за конкурентоспособността си заради цените на енергията на фона на по-ниските цени в САЩ.
Преди две години Федералният институт по науките за Земята оцени запасите на Германия от шистов газ в рамките на 700 млрд. до 2,3 трлн. куб. м.