fallback

Американското производство на петрол изкачи 44-годишен връх

САЩ вече са на първо място по общо производство на петрол и природен газ

13:19 | 16.06.14 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Производството на течни нефтени горива в САЩ достигна най-високите си нива от 1970 г. насам, отбелязвайки поредния забележителен резултат на шистовата революция, пише Financial Times.

Четири десетилетия на спад бяха заличени от само пет години растеж, след като производството на суров петрол и други течни нефтени горива, познати като кондензати, както и на течности от природен газ достигна 11,27 млн. барела на ден през април. Резултатът почти се изравнява с постигнатия през 1970 г. годишен рекорд от средно 11,3 млн. барела на ден, но растежът през последните няколко месеца предполага, че върхът вече е изкачен.

Съставът на американското производство днес не е същото като това в началото на 70-те, като днес по-голям дял имат течностите от природен газ, които имат по-ниски енергийно съдържание и стойност от суровия петрол. Въпреки че производството на самия суров петрол остава доста под нивата от 1970 г., възходът на цялостното такова опроверга твърденията, че се намира в необратим дългосрочен спад.

САЩ вече са най-големият производител на нефт и газ, и са на едно от челните места що се отнася само до петрол, заедно с Русия и Саудитска Арабия. Освен това бумът в САЩ контрастира с намаляващото производство в останалата част на света, което в райони като Сирия и Ирак страда от несигурната политическа обстановка. Производството във Великобритания пък продължава ускорения си ход надолу, като е паднало с над две трети от реализирания през 1999 г връх от 3 млн. барела на ден.

Конфликтът в Северен Ирак, който засегна някои от основните производствени центрове на петрол в страната, изпрати цените на черното злато с 4% нагоре през миналата седмица, отчитайки най-големия седмичен ръст от юли 2013 г. насам. Цената на основния американски суров сорт West Texas Intermediate също се качи, показвайки, че дори и да са все по-важен производител, САЩ също не за неуязвими към движенията на пазара.

Ръстът на цените на петрола в световен мащаб обаче до голяма степен бива компенсиран от американското производство, което между 2005 и 2013 г. представляваше по-голямата част от ръста на глобалното предлагане.

Трудно е да се предположи докога ще продължи да се разширява американското производство, коментира енергийният експерт Филип Верлегер. Технологиите напредват много бързо и не е невъзможно да бъдат достигнати нива от 20 млн. барела на ден до 2020 г., добави той.

Повече за състоянието на петролните пазари вижте в разговора на Делян Петришки от Bulgaria On Air c Димитър Вучев от Investor.bg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:27 | 14.09.22 г.
fallback