Украинската държавна газова компания Нафтогаз отказа да признае сметката за синьото гориво за миналата година, представена преди няколко дни от Газпром, съобщава ИТАР-ТАСС.
Газпром поиска от Нафтогаз да плати почти 11,4 млрд. долара, като се позовава на клаузата “взимай или плащай” в договора за доставка, т. е. за недоставен природен газ.
От украинската компания посочват, че в договора за доставка между двете дружества не е заложен механизъм за налагането на тази клауза.
Според руския газов монополист Нафтогаз е трябвало да купи 41,6 млрд. куб. м синьо гориво през миналата година. Украйна обаче е платила за малко под 13 млрд. куб. м, посочва Анна Осмоловска, говорител на украинската компания, цитирана от Bloomberg.
Москва твърди, че Киев трябва да плати за договореното количество без значение дали е използвано.
От януари 2014 г. Нафтогаз е натрупала дълг за 2,2 млрд. долара. До средата на май се очаква дългът за настоящата година да нарасне до 3,5 млрд. долара. Тогава трябва да бъде направено и следващото плащане за синьо гориво. Така общият дълг на украинската газова компания достига около 18,5 млрд. долара.
Временният премиер на Украйна Арсений Яценюк съобщи, че страната му е готова да плати по 268 долара за 1 000 куб. м руски газ. Това е с 45% по-малко от цената, която Русия увеличи на два пъти след падането на проруския президент Виктор Янукович.
Яценюк подчертава, че ако Москва се съгласи на предложената от Киев цена, правителството на Украйна ще плати дълга от 2,2 млрд. долара за тази година незабавно. Ако за 30 дни обаче не се намери решение, случаят ще бъде отнесен до съда.
Днес във Варшава се провежда тристранна среща между Украйна, Европейския съюз и Русия, на която ще се търси решение на газовия конфликт, за да не се стигне до спиране и на транзитните доставки за Европа.
Европейската комисия (ЕК) вече обяви, че е готова да помогне на Украйна да плати дълга си към Газпром.
Междувременно временно изпълняващият длъжността президент на Украйна Олександр Турчинов възложи на Министерството на енергетиката и въгледобивната промишленост да гарантира доставките на газ от Русия на цена, която е била в сила през февруари и март 2014 година, допълва ИТАР-ТАСС.