Въпреки че продължава да поддържа уверено статута си на сигурно убежище в условията на кризи, златото поевтиня с близо 40% от постигнатото през 2011 г. пиково равнище.
Според публикуван в началото на настоящата година анализ на Morgan Stanley ако доходността по 10-годишните щатски облигации достигне 5%, златото ще поевтинее до 471 долара за тройунция. Ако доходността нарасне до 4% от текущите малко под 3 на сто, стойността на жълтия метал ще спадне до 831 долара.
Това са фактите, ако се доверим на корелацията между златото и лихвените проценти през последното десетилетие. На база на същата калкулация, благородният метал би достигнал рекордните 1 900 долара за тройунция, единствено ако доходността по 10-годишните щатски държавни ценни книжа падне до 1%. Всъщност тази логика е сигнал, че реалната цена на златото е малко под 800 долара за тройунция.
12-годишният бичи пазар при златото приключи през 2013 г., в края на която Федералният резерв реши да ограничи месечната си програма за изкупуване на активи. Решението стимулира печалбите на фондовите пазар, но не доведе до инфлация. През изминалата година златото поевтиня с близо 30%, отбелязвайки най-сериозния си спад от 1981 г.
Каква обаче е била реалната цена на жълтия метал през последните 222 години? Графиката на експертите от Visualising Economics е красноречива.