56-годишният казахстанец Булат Утемуратов се превърна в един от най-богатите хора в Централна Азия с нетното си богатство от 3,4 млрд долара, показват данните на Индекса на милиардерите на Bloomberg.
След окончателния разпад на Съветския съюз през 1992 г. Русия въведе своята рубла – ход, който предизвика хиперинфлация в бившите съветски републики, като Казахстан, който все още използваха старите пари.
Тогава президентът на Казахстан Нурсултан Назъбраев изпрати Утемуратов – апаратчик от сферата на икономиката, във Виена в ролята на посредник между централноазиатската република и европейските компании, които купуват метали от Казахстан.
Утемуратов признава, че направил първия си милион долара една година след като кацна в Австрия. Притежанието той е натрупал от страничен бизнес – купувал цинк и мед от мините в Казахстан и ги продавал в чужбина.
За Утемуратов да си член на правителството не е препятствие да инвестираш. Той инвестира в минната индустрия, телекомуникациите, медиите и хотелиерския бизнес. Притежава хотела Ritz-Carlton на Червения площад в Москва и във Виена, както и мобилна телефонна компания.
Утемуратов казва, че повратът за него като бизнесмен е настъпил през 2007 г., когато продава ATF Bank на UniCredit за над 2 млрд долара. Година по-късно Lehman Brothers се срина и предизвика глобално свиване на кредитирането, което изложи проблемните кредитни и счетоводни практики на банките по целия свят, включително и на ATF.
По думите на казахстанския бизнесмен той преследва собствените си бизнес интереси при пълно спазване на закона в азиатската страна. Според него не е незаконно представител на правителството да притежава големи компании, но и че е решил да стане по-прозрачен.
Обръщането на Утемуратов към прозрачността не забави агресивния му бизнес стил. Миналата година серия транзакции доведоха до покачването на дела му в GlencoreXtrata Plc – най-голямата борсово търгувана компания за доставка на суровини в света, до 1,33%.
Повече за Булат Утемуратов може да научите в материала на Bloomberg!