Най-сериозният спад на златото от 1983 г. раздели централните банки по въпроса дали благородният метал е достатъчно евтин, за да оправдае нови инвестиции, съобщава Bloomberg.
Управителят на централната банка на Шри Ланка заяви, че падащите цени на благородния метал са възможност за неговата страна да увеличи златните си резерви и че институцията обмисля опцията да направи точно това.
От своя страна Корейската централна банка обяви, че спадът „не е особено притеснителен“, тъй като златните авоари са част от дългосрочната й стратегия за диверсифициране на валутните резерви.
Централната банка в Сидни пък заяви, че златото няма „вродена стойност“, докато управителят на южноафриканската банка коментира, че неговата институция няма намерение да променя стратегията си.
Централните банки притежават около 19% от всичкото злато, което някога било добито на планетата. Миналата година те увеличиха златните си резерви с рекордни за последните 50 г. придобивания, разкриват данни на базирания в Лондон World Gold Council.
Металът, който се радваше на мечи пазар през последните 12 години, е изгубил 28% от рекордните 1921,15 долара за тройунция, достигнати през септември 2011 г.
„Въпросът, който трябва да зададете е наистина ли икономиката се е възстановила?“, изтъква Джералд Панетън, изпълнителен директор на Detour Gold Corp. в Торонто.
„Всъщност ситуацията не се е променила. През последните няколко дни видяхме, как хора се хвърлят през борда все едно корабът потъва. Всъщност с кораба няма нищо нередно“, допълва той.
Днес златото с непосредствена доставка в Лондон поевтиня до 1321,95 долара за тройунция – най-ниското ниво от януари 2011 г. преди да се възстанови до 1381 долара.
Цената на златото се раздели с 14% само за два дни, което представлява най-сериозния спад от февруари 1983 г.
След като започна да поскъпва през 2001 г., златото спечели 410% спрямо едва 18% ръст на Standard & Poor’s 500.
Правителствата и централните банки по света притежават общо 31694,5 тона от благородния метал. Най-големи са златните резерви на САЩ и Германия, където златото съставлява 70% от резервите.