Изведнъж златото влезе в катастрофален сценарий. Крахът на жълтия метал с повече от 9% в понеделник докара стойността му до малко под 1360 долара за тройунция - най-ниското ниво от две години насам. След като цената на златото падна в петък с 20% под най-високото в исторически план ниво от ноември 2011 г. насам, експертите говорят вече за официално влизане в мечи пазар и край на ралито на биковете от началото на новото хилядолетие. Сега суровината, която винаги се е възползвала от репутацията си на сигурно убежище, дори стана жертва на паника, пише Wall Street Journal.
А положението може да се влоши още повече. Фючърсите на златото продължиха да се носят в посока надолу в началото на вторника в Азия след грубата разпродажба по време на сесията в понеделник в САЩ, пише Investing.com.
В азиатската търговия във вторник златните фючърси с доставка през юни пропаднаха до 1 322 долара за тройунция, преди да намерят подкрепа и да се върнат до над 1 360 долара. Това стана след срива с над 9%, записан по време на сесията в САЩ в понеделник. Това беше и най-лошият ден за жълтия метал за последните 30 години.
Двигател на поевтиняването е перфектният микс от слаби данни. Първоначално дойде потвърждението, че Кипър ще продаде част от златните си резерви, за да намали задълженията си. Това предизвика опасения, че и други държави от еврозоната с по-големи златни резерви могат да последват примера.
Освен това през миналата седмица редица анализатори, които първоначално съветваха да се инвестира в злато, се изказаха срещу метала, като особено впечатление направи Goldman Sachs. И така от началото на годината от борсово котираното злато изтече толкова капитал, колкото е бил вложен в цялата 2012 г., пише WSJ.
Инвестирате ли в злато?
Отделен доклад показа, промишленото производство в Китай е нараснало с 8,9% на годишна база през март - под пазарните очаквания за ръст от 10,0%, а също и под 9,9%, които бяха отчетени през февруари.
Въпреки това нито един от тези аргументи не е наистина убедително обяснение за сегашните разпродажби. Така например Централната банка на Кипър трябва да одобри плановете, преди кипърското злато да се продаде. И друг факт по време на падането е любопитен: благородните метали често се разглеждат като хеджиране срещу инфлацията. А водещите централни банки - с изключение на Европейската централна банка, изглежда, че имат склонност към преследването на по-високи цени. Централната банка на Япония също вече е сред тях, което би трябвало да удължи периода на реалните отрицателни лихвени проценти, които досега подкрепяха цените на златото.
Проблемът на златото е, че то не дава никакви лихви, така че стойността му винаги е трудно бъде преценена. Затова цената зависи единствено от нагласите на пазара. И дори ако инвеститорите продължават да се притесняват за китайската икономика и еврозоната, рисковият апетит като цяло не се е влошил. Една от причините за това е, че перспективите за икономиката на САЩ, където традиционно има най-много фенове на златото, са станали по-позитивни.