До 2035 г. шистовият петрол ще разшири световната икономика с до 2,7 трлн. долара, сочат резултатите от изследване на PricewaterhouseCoopers, цитирано от BBC.
Доставките на шистов петрол може да достигнат 12% от световния добив, или 14 млн. барела на ден, с което глобалните цени на суровината ще се свият с 40%, прогнозират от одиторската компания.
Добивът на шистов газ и петрол промениха структурата на пазара в някои региони. Въпреки това съществуват опасения около технологията на извличане на суровините. При процеса, известен като фракинг, в шистови скали под налягане се инжектира коктейл от вода, инертни материали и химикали, който изтласква природния газ и петрола към повърхността.
Процесът беше свързан с някои по-малки земетресения. Също така съществуват и опасения за замърсяване на подпочвените води.
В своя доклад PwC изтъква, че доставките на шистов петрол могат да ускорят глобалния растеж с 3,7%. Това означава, че до 2035 г. световният брутен вътрешен продукт (БВП) ще нарасне с размерите на британската икономика.
Ползите от по-ниската цена на петрола обаче ще варират чувствително в отделните региони. В дългосрочен план основните износители, като Русия и страните от Близкия изток, може да се окажат „основни нетни губещи, освен ако не развият свои собствени находища на шистов петрол и то широкомащабно“, посочва се в документа.
В последните месеци Китай засилва усилията си за експлоатацията на залежите от шистов газ, като предостави на 16 компании лиценз за разработването на 19 газови находища.
През последните години енергийното потребление в Китай нарасна на фона на икономическата експанзия. Страната вече е най-големият потребител на енергия в света.