fallback

Германия прибира златните си резерви

Решението на Берлин да изтегли злато от Федералния резерв в Ню Йорк и френската централна банка предизвика диспут за доверието между централните банки

10:00 | 16.01.13 г. 46
Автор - снимка
Редактор

Вторият най-голям притежател на златни резерви в света – Германия, планира да изтегли част от златото, което съхранява в Ню Йорк и Париж. Този ход вероятно е белег за разрушаването на доверието между основните централни банки, пише CNBC.

Вчера германският в. Handelsblatt съобщи, че Берлин планира да репатрира част от златните си резерви, съхранявани във Федералния резерв на Ню Йорк и френската централна банка. По-късно Bundesbank потвърди информацията.

Германия притежава близо 3 400 тона злато, което се оценяваше на 177 млрд. долара към края на декември, според данни на германската централна банка. По-голямата част от резервите Берлин държи в чужбина още от времето на Студената война заради опасенията от нападение на Съветския съюз над Западна Германия.

Новината, че Германия иска да си прибере част от златните резерви причини смут, а управляващият директор на PIMCO Бил Грос коментира в Twitter: “Твърди се, че Германия изтегля злато от Ню Йорк и Париж към Франкфурт. Централните банки не си вярват?” За ситуацията може обаче да има далеч по-прозаично обяснение – одит. Още миналата година Берлин изтегли злато, съхранявано в британската централна банка, за да провери състоянието му.

Рик Спуунър, главен пазарен анализатор в CMC Markets, Сидни, посочи, че все още не е сигурно дали решението отразява липсата на доверие между централните банки, но много от пазарните участници ще го приемат точно по този начин. “Изводът е, че ако САЩ изпаднат в истинска дългова криза, германските власти ще се чувстват малко повече уверени, ако активите им са си у дома”, допълни той.

Фискалните проблеми на САЩ остават във фокуса на инвеститорите, тъй като се очаква Вашингтон да достигне тавана на дълга към края на февруари – началото на март. Намирането на път към подобряването на устойчивостта на американския дълг обаче също остава предизвикателство за политиците, което оказва сериозен натиск върху доверието.

“С изтеглянето на резервите Bundesbank се опитва да внуши увереност на германския потребител в нейната солидност”, коментира старши валутният стратег на Societe Generale Себастиан Гали. “В момента това е знак, че системата е на път да се разпадне, че доверието е по-ниско повсеместно”, допълни той.

Анализаторите обаче не очакват незабавна реакция на пазарите на злато и валута на новината. “За пазара на злато няма никаква разлика в общото търсене и предлагане. Все пак германската централна банка е собственик на това злато, без значение къде се намира то”, коментира Спуунър.

За някои експерти въпросът не е толкова дали Германия ще премести своите златни резерви, а дали ще продава злато след това. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:25 | 13.09.22 г.
fallback