Златото в Ню Йорк поевтиня до 8-седмично дъно под 1700 долара за тройунция на фона на по-добрите от очакваното данни за заетостта в САЩ през октомври, съобщава Bloomberg.
Данните за заетостта подкрепиха долара и понижиха търсенето на благородния метал като алтернативна инвестиция.
Доларовият индекс, който проследява щатската валута спрямо 6-други основни валути, достигна 8-седмичен пик, след като министерството на труда във Вашингтон обяви, че през октомври са наети 171 хил. нови служители след ръст на заетостта от 148 хил. през септември.
Ръстът надхвърли и най-оптимистичните прогнози в проучването на Bloomberg, в което икономисти очакваха новонаетите служители да са около 125 хил.
„Имаме доста добри резултати на трудовия пазар и това прави долара силен“, казва Дан Смит, анализатор на Standard Chartered Plc в Лондон. „Очевидно добрите новини са лоши за златото, тъй като те може да съкратят продължителността на програмата за вливане на ликвидност“.
Златото с доставка през декември поевтиня с 1,4% до 1692,3 долара за тройунция - най-ниското ниво от 7 септември. Златните фючърси са на път да приключат 4-та поредна седмица със загуби – най-дългата серия на червено от септември 2011 г. Златото с непосредствена доставка поевтиня с 1% до 1697,1 долара за тройунция в Лондон.
Безработицата в САЩ се повиши до 7,9%, тъй като тези, които активно си търсят работа са се увеличили, се посочва в изявление на министерството.
Миналата седмица Федералният резерв (Фед) обяви, че планира да продължи да изкупува облигации и вероятно ще задържи лихвените си проценти близо до нулата до средата на 2015 г.
Спад на златото под 1700 долара за тройунция би представлявал възможност за купуване, посочва Standard Bank Plc в публикуван малко преди обявяването на данните за заетостта доклад.
Среброто с доставка през декември поевтиня с 1,2% до 31,85 долара за тройунция. Платината с доставка през януари изгуби 0,8% до 1561,2 долара за тройунция. Паладият с доставка през декември се раздели с 0,7% до 608,4 долара за тройунция.