Цената на петрола тип „Брент“ достигна 18-месечно дъно, понижавайки се под 89 долара за барел и насочвайки се към най-голямата си седмична загуба от почти година, докато съобщения, предполагащи забавяне на световния икономически ръст, сигнализират за по-слабо търсене при голямо предлагане, съобщи Ройтерс.
Цената на сорта „Брент“ се повиши с 18 цента до 89,41 долара за барел, след като бе паднала до 88,49 долара за барел – най-ниското ниво от декември 2010 г. в началото на днешната сесия.
Американският лек суров петрол поевтинява с 14 цента до 78,06 долара за барел, след като вчера цената му се смъкна с 4%.
През тази седмица цената на сорта „Брент“ се понижи с над 8%, а ако това ниво се запази, ще означава най-голяма седмична загуба от средата на миналата година. Суровината поевтиня с 30% спрямо най-високото си ниво през тази година от 128,40 долара, достигнато през март.
Съобщения от тази седмица показаха, че американското индустриално производство през юни е нараснало с най-бавното си темпо от 11 месеца, бизнес активността в Европа се свива за пети пореден месец, а китайската промишленост се свива за осми пореден месец.
Понижаването на кредитните рейтинги на 15 от най-големите банки в света от международната рейтингова агенция Moody's също натежа върху ценните книжа и суровините.
„Производството е ключов показател за търсенето на петрол, а базирайки се на данните, идващи от САЩ, то не изглежда добре, дори въпреки понижаването на цените“, заяви Бен льо Брюн, пазарен анализатор за OptionsXpress в Сидни. „Цените са малко по-високи тази сутрин заради закриването на къси позиции от спекулативни играчи“, добави той.
Изобилното предлагане също действа в посока на понижаване на цената на петрола, след като страните-членки на ОПЕК добиват 1,6 млн. барела дневно над нивото на търсене на техния петрол и собствената си цел за предлагането, сочат данни на организацията.