Организацията на страните-износителки на петрол (ОПЕК) ще запази сегашното ниво на добивите от 30 млн. барела дневно, но при по-дълбок спад на цените представители на държавите-членки в организацията ще се срещнат отново.
Това съобщи за Wall Street Journal анонимен източник, запознат със споразумението между държавите от ОПЕК.
Групата продължава да дискутира на закрито заседание и други въпроси, свързани с пазара на черно злато и отражението на икономическите проблеми в глобален план върху търсенето.
Министрите на петрола на държавите от организацията дискутират и международните санкции, наложени на Иран, както и количествата нефт, които няма да излязат на пазара заради мерките срещу Техеран.
Основните опасения на производителите на нефт са свързани с цените. В последните седмици петролът поевтиня с около 20% заради опасенията за глобалния икономически растеж и бягството на инвеститорите от рискови активи.
Министърът на петрола на Кувейт Хани Абдулазис Хюсеин, заяви пред репортери, че ценовите нива около 100 долара за барел са “приемливи и разумни”, както и че нови дискусии за добивите ще се водят, ако цената на нефта падне под 90 долара за барел.
Иранският министър на петрола Ростам Газеми каза, че е доволен от ценови нива 100-120 долара.
В последните месеци държавите от ОПЕК произвеждат над границата от 30 млн. барела дневно, която беше определена на заседанието им през декември миналата година. Увеличението на добивите, което е най-осезаемо в Саудитска Арабия, е заради икономическите санкции срещу Иран.
Неарабските членки на ОПЕК обаче критикуват държавите от Персийския залив заради свръхпроизводството. По-рано тази седмица венецуелският министър на петрола Рафаел Рамирес обеща да окаже натиск върху арабските държави да спрат с увеличаването на добивите.
Междувременно Credit Suisse предупреди, че цената на петрола може да се срути до около 50 долара за барел заради кризата в еврозоната. Най-лошият сценарий на банката предвижда Европа да изпадне в рецесия, подобна на тази от 2008 г., което ще доведе до срив в цената на черното злато и по-късно до анемично и бавно възстановяване до около 80 долара за барел.