Суровините поевтиняха, след като разговорите за сформиране на правителство в Гърция се провалиха, а за излизането на страната от еврозоната се заговори все по-открито, съобщава Bloomberg.
Данни от САЩ и Япония подсилиха опасенията, че икономическото забавяне може да понижи търсенето на суровини.
Индексът GSCI Spot на Standard & Poor’s, проследяващ цените на основните суровини, се понижи с 1,5% до 627 пункта – най-ниското ниво от 20 декември. Показателят търпи загуби за 10-та от последните 11 сесии.
Суровият петрол в Ню Йорк се търгува на 6-месечно дъно след 4 поредни дни на загуби. Медта се търгува на най-ниските си нива от януари, докато златото се раздели с печалбите си за годината.
Гърция ще проведе нови избори, след като президентът на страната Карлос Папуляс не успя да убеди политическите сили в страната да сформират правителство на националното спасение. Германският финансов министър Волфганг Шойбле определи новите избори като референдум за това дали Гърция иска да остане в еврозоната.
„Докато ситуацията в Гърция не бъде разрешена, пазарите ще продължат да калкулират сегашната несигурност, както и риска от допълнително влошаване на перспективите за растеж“, казва Питър Ричардсън, главен стратег на Morgan Stanley.
Индустриалните поръчки в Япония – третата по-големина икономика в света – се понижиха с 2,8% през март. Продажбите на дребно в САЩ през април пък нараснаха с най-бавния си темп от година.
Вероятното излизане на Гърция от еврозоната ще се отрази на цените на суровините, тъй като рецесията ограничава търсенето, а инвеститорите избягват така наречените рискови активи, посочват анализатори на Capital Economics Ltd. в Лондон.
Водещи миннодобивни компании като BHP Billiton Ltd. и Rio Tinto Group съобщават, че ще ограничат разширяването на операциите си поради повишаващите се разходи и спада на цените на суровините.
Тази сутрин на борсата в Ню Йорк суровият петрол с доставка през юни поевтиня с 2,3% до 91,81 долара за барел – най-ниската цена от 3 ноември.
Медта поевтиня с 1,8% до 7 625 долара за метричен тон, достигайки най-ниската си стойност от 10 януари.
Златото с непосредствена доставка поевтиня с 1,1% до 1 527 долара за тройунция, навлизайки официално в мечи пазар, след като се понижи с над 20% от рекордните 1 921 долара, достигнати на 6 септември миналата година.