В исторически план цената на златото се е определяла от три основни фактора – хеджирането на валутен риск, търсенето от страна на бижутерите и действията на централните банки. В днешно време обаче трябва да се добави и още един фактор – активността на борсово търгуваните фондове (ETF).
Това се казва в технически анализ за цената на златото, изготвен от анализатора Дарил Гупи за CNBC.
Използването на златото като инструмент за предпазване от валутен риск върви ръка за ръка с действията на централните банки. Когато книжните пари са под някаква заплаха, златото се превръща в естествено предпазно средство – инвеститорите, които се страхуват за долара и еврото започват да купуват злато.
Продължаващите проблеми на еврото и рискът от разпадане или преструктуриране на еврозоната са основен двигател за цената на златото в момента.
Увеличаващото се търсене се наблюдава и чрез действията на борсово търгуваните фондове, на които вече се пада значителна част от търговията със злато. По правило вложителите в такива фондове не мотивират покупките си със същите аргументи, с които го правят професионалните трейдъри или бижутерите.
Подобно на борсово търгуваните фондове е и поведението на централните банки, на които се налага да трупат резерви в злато, за да предпазят валутните си позиции. През 2010 и 2011 година покупките от централни банки дадоха силна подкрепа за продължаване на възходящия тренд на цените.
Към момента липсват каквито и да било сигнали или доказателства, че в близко бъдеще централните банки ще започнат да продават злато, което запазва подкрепата за тренда.
Текущото възходящо движение води своето начало от нивото 1 570 долара за тройунция, което всъщност лежи на линията на подкрепа, обяснява анализаторът.