Цената на петрола се движеше в тесни граници и се стабилизира малко над нивото от 93 долара за барел в днешната сесия заради добрите данни за потребителските разходи в САЩ.
Днес инвеститорите бяха под напрежение, след като Япония обяви значително по-висок от очакваното спад в промишленото производство през септември.
Фючърсите на американския лек суров петрол със срок на доставка месец декември приключиха сесията в Ню Йорк на ниво от 93,32 долара за барел. В Лондон декемврийските контракти на сорта брент се търгуваха на 110,09 долара за барел.
“Япония е един от най-големите консуматори на нефт и пазарите са обезпокоени от резултатите на промишленото производство в страната”, коментира пред Bloomberg Джеймс Уилямс, икономист в WTRG Economics.
“Хората едва сега се замислят “на второ четене” над плана на Европа за решаване на дълговата криза и способността на европейските власти да се справят с нея”, допълни Уилямс.
“Японските данни подействаха като студен душ, напомняйки каква е икономическата реалност, след като вчера пазарите бяха пометени от еуфория”, допълва Джеймс Цанг от Standard Bank Plc в Лндон. Той прогнозира, че средната цена за барел на сорта брент ще се установи на средно 98 долара.
Япония е третият най-голям потребител на петрол в света. През 2010 г. страната е консумирала 4,45 млн. барела черно злато дневно, показват данни на BP Statistical Review.
Цената на златото се понижи минимално, с което секна петдневната серия на покачвания. Фючърсите на благородния метал със срок на доставка месец декември изтриха 50 цента, или 0,03%, до 1 747,20 долара за тройунция.
Контрактите на среброто със срок на доставка месец декември поскъпнаха с 18 цента, или 0,5%, до 35,29 долара за тройунция.