Наред с златото и швейцарския франк, диамантите се превръщат в едно от предпочитаните инвестиционни убежища, пише Financial Times. Повишеното търсене в Азия изстреля цената на скъпоценните камъни.
От началото на 2010 г. цената на диамантите се е повишила с 50%, като основното поскъпване се наблюдава през последните 6 месеца. Тенденцията се обуславя от нарастващото търсене на диаманти в Китай и Индия.
Цената на първокласните полирани диаманти от 5-карата (1 грам) е нараснала до рекордните 150 хил. долара, от около 100 – 120 хил. долара преди година, показват данни на PolishedPrices, базирана в Антверпен компания анализираща пазара на скъпоценни камъни. Цените на други категории полирани и сурови диаманти също са се повишили.
Цените на необработените диаманти се понижиха сериозно в началото на кредитната криза, но успяха да се възстановят през 2009 г., след като водещи производители, включително De Beers в Южна Африка ограничиха предлагането.
„Предлагането на особено големи и ценни камъни изглежда ще остане ограничено в обозримо бъдеще“, казва Джон Бергтейл, анализатор на Citigroup.
Анализаторите все пак предупреждават, че през последните десетилетия диамантите се оказаха разочароваща инвестиция. Претеглена спрямо инфлацията, цената на диамантите е доста под рекордните нива от началото на 80-те.
Диамантите, наред с златото и инвестициите в предмети на изкуството не носят годишна доходност. На фона на ниските лихвени проценти наложени от централните банки, цента на подобна инвестиция не е висока. Ако лихвените проценти обаче се повишат, цената на диамантите може да падне, тъй като инвеститорите вероятно отново ще се насочат към активи, които им носят доходност. Инвестицията в диаманти изисква и разходи за съхранение и застраховка.