Цените на петрола продължават да са нестабилни и след силния спад вчера тръгнаха нагоре в отговор на подновени опасения, че ограничените доставки на петрол от Либия ще намалят резервите от суровината на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).
По-рано през този месец стана ясно, че износът на суров петрол от Либия е паднал със 79% на месечна база през март заради тежката политическа криза в страната. Либия е страната с най-големи петролни запаси в Африка, въпреки че Нигерия е най-големият износител, пише Bloomberg.
Според анализатори на Morgan Stanley е много вероятно ОПЕК да увеличи производството на петрол заради намаляващите си резерви. От инвестиционната банка прогнозират, че средните цени на сорта брент ще скочат с 20% тази година до 120 долара за барел и ще достигнат 130 долара за барел през 2012 г.
Американският лек суров петрол поевтиня с повече от 2% във вчерашната редовна сесия на фона на страховете, че еврозоната няма да успее да овладее кризата с държавните дългове, засегнала Гърция, Ирландия и Португалия. Това доведе до спад в курса на еврото и увеличи търсенето на щатската валута като по-малко рисков актив.
В предварителната търговия на Нюйоркската петролна борса днес американският лек суров петрол поскъпва с 0,7% до 98,40 долара за барел.
Цената му падна с 2,4% до 97,70 долара за барел в редовната сесия вчера, но остава с 39% над миналогодишните си нива главно заради тревоги, че политическата криза в Близкия изток и Северна Африка ще наруши износа на петрол от региона.
Добиваният в Северно море сорт брент поскъпва също с 0,7% до 110,92 долара за барел днес, след като вчера цената му падна с 2% до 110,10 долара за барел. Брентът е поскъпнал с 55% през последните 12 месеца.
Следващата среща на петролния картел ОПЕК ще се проведе във Виена на 8 юни. Международната агенция по енергетика (МАЕ) посочи миналата седмица, че има „ясна, спешна нужда” от увеличаване доставките на петрол, като загатна, че може да координира увеличаване на предлагането, в случай че ОПЕК не вдигне своето производство през юни.
МАЕ, основана през 1974 г. в отговор на арабската петролна криза, координира енергийната политика на 28 развити икономики. На 19 май експерти на организацията предупредиха, че високите цени на петрола заплашват икономическото възстановяване.