Централните банки, които бяха нетни продавачи на злато преди десетилетие, сега купуват ценния метал, за да намалят зависимостта си от долара като резервна валута, сочейки търсене, което може да удължи рекордното поскъпване на златото, пише Bloomberg.
С увеличаване на покупките от развиващите се страни златото може да достигне до 2000 долара за унция през тази година, в сравнение с рекордните засега 1538,80, постигнати вчера в Ню Йорк, смята Робърт МакЮън, главен изпълнителен директор на производителя U.S. Gold Corp.
От началото на годината златото поскъпва със 7,7%, след като в предишното десетилетие цената му скочи шест пъти от дъното си през 1999. Историческият рекорд, на коригирана с инфлацията база, е 2339 долара за унция, поставен на 21 юни 1980, показват изчисления на клона на Федералния резерв в Минеаполис.
Според Майкъл Пенто от Euro Pacific Capital, който предвиди рекордите на златото от последните две години, ценният метал ще достигне пик от 1600 долара през 2011.
През този месец цените 14 пъти поставяха рекорди, водени от търсенето на инвеститори, целящи алтернатива на долара, след като американската валута падна до най-ниското си ниво от 2009 насам, дългът на САЩ набъбна, а Федералният резерв даде знаци онзи ден, че ще остави близките до нула лихви за продължителен период.
Китайската икономика, която е най-големият държател на щатски ДЦК, отбеляза ръст от 9,7% през първото тримесечие на годината.
„Китай е на път да се сдобие с повече злато от Америка, а и Русия се стреми към същото”, заявява МакЮън. „Китай иска да покаже, че валутата му има по-голямо покритие от долара.”
През 2010 централните банки по света се превърнаха в нетни купувачи на злато за първи път от 20 години, добявайки 87 метрични тона към резервите си, според данни на World Gold Council.
Китай, който разполага с валутни резерви на стойност 3 трлн. долара, планира създаването на фондове, инвестиращи в ценни метали, бе обявено през седмицата.
Понастоящем само 1,6% от резервите на Китай са в злато, като страната може да инвестира повече от 1 трлн. долара в ценния метал, казва Пенто. „Китай иска да бъде международен играч и се нуждае от повече злато”, смята той.
С най-големи резерви от злато към април е САЩ (8134 тона или 75% от резервите на страната), а Китай е шести с 1054 тона, по оценките на World Gold Council.
Централните банки на развиващите се икономики може би целят делът на златото в техните резерви да бъде между 2% и 8%, казва Франсиско Бланч, ръководител Анализ на суровини в Bank of America Merrill Lynch.
Според него златото е близо до цикличния си пик, като очаква то да се търгува средно на ниво от 1500 долара за унция през тази година.
Враговете на златото са повишаващите се лихви и балансираният бюджет, посочва Пенто. Очаквам спад през лятото, след като Федералният резерв преустанови покупките си на държавни облигации. Ще имаме временно повишение на реалните лихви, предвижда той.
За да влезе златото в „мечи” пазар обаче основната лихва на Федералния резерв трябва да достигне нивата си от времето на Пол Волкър, смята МакЮън, който предвижда цената на ценния метал да достигне 5000 долара до 3-4 години.
Бившият председател на Фед Волкър сложи край на поскъпването на златото до рекордните тогава 873 долара за унция, след като повиши лихвите до 20% през март 1980.
преди 13 години Ха ха ха още един шафиор на такси в форум за ИНВЕСТИТОРИ ха ха хаИзвини ме скъпи ти колко сребро и злато притежаваш ??? КОЛКО от твойте познати имат злато и сребро ??? Колко от пенсионните фондове дето УЖ ви инвестират белите парици за черни дни имат позиции в злато и сребро ???Бойко ти каза ходи сади картофки че наесен и по 3 ХАРТИЕНИ лева килото ще станат ха ха ха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Балона вече е в последна фаза отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Много ТУРБУЛЕНТНО СРЕБРОТО БЕ ДАНИ.........????!!!!!...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години ха ха ха инвестор ПАК СТЕ ИЗОСТАНАЛИ с инфото !Интересно до кога САМО ще превеждате материали от КАЗИОННИ издания ?Помнете написаното от мен тука !!!!СЛЕДВАЩАТА ИЗНЕНАДА ЩЕ Е ПЛАТИНАТА ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар