Златото достигна исторически рекорд през изминалата седмица, на фона на слабия долар и други фактори, сред които геополитическата несигурност и инфлационните страхове, а пък среброто отбеляза 31-годишен връх, значително изпреварвайки златото по седмичен ръст, пише Ройтерс.
Продължаващата дългова криза в еврозоната, вълненията в Близкия Изток и Северна Африка, нарастващата инфлация в световен план, както и безпокойството относно фискалната стабилност в САЩ, доведоха до рекордните повишения на ценните метали.
Златото с незабавна доставка достигна 1 512,50 долара за унция преди да приключи търговията на ниво от 1 504,30 - седмично повишение от 2,2%, което е шестото поредно.
Спот цената на среброто удари 46,69 долара за унция – най-високата от 1980 насам, а приключи седмицата на ниво от 46,28 за седмичен ръст от 10,9% - най-силният от два месеца.
От началото на годината златото поскъпва с 6%, а среброто с 51%, в сравнение с повишение от 1% на Лондонската метална борса за медта, която е ориентир за цените на индустриалните метали като цяло.
Ръстът на металите е подкрепен от слабия долар, който е на близо тригодишно дъно спрямо кошница от валути и може да стигне спрямо нея историческото дъно от 2008, притискан от рекордно ниските лихви в САЩ и тежкото бреме на щатския бюджетен дефицит.
Докато цялостната среда остане благоприятна, а доларът – слаб, златото се предполага, че ще запази силата си. Според анализатори, запитани от Ройтерс, до 2015 цената за унция се очаква да достигне 1 700 долара.
Трейдъри и анализатори обаче предупреждават, че може би се задава корекция след резкия скок в последно време.
„Златото вероятно ще се стабилизира около 1 500 долара през следващата седмица”, смята Ли Нин, анализатор в Shanghai CIFCO Futures. След последния силен възходящ тренд, неминуемо ще видим известна корекция в близко бъдеще, прогнозира той.
Пазарът на злато може би е достигнал връхната си точка и сега е времето за продажба, докато все още има мераклии да купуват, коментира Бари Шварц, портфолио мениджър в Baskin Financial Services.
Според Нин обаче ценният метал все още има потенциал, като очаква да достигне 1 550 долара за унция до края на второто тримесечие, подкрепен от размириците в Близкия Изток, проблемите с държавние дългове от двете страни на Атлантика и тревогите относно инфлацията.