fallback

Инвестициите в зелена енергия бележат сериозен ръст

Проучване на Световния икономически форум показва, че вятърната енергия вече може да се конкурира с тази от изкопаемите горива и без държавни субсидии

17:24 | 02.04.11 г.
Автор - снимка
Създател
<p>Слънчевата енергия вече се е изравнила по цени с електроенергията на дребно в някои части от света. <i>Снимка: sxc.hu</i></p>

Слънчевата енергия вече се е изравнила по цени с електроенергията на дребно в някои части от света. Снимка: sxc.hu

Инвестициите в проекти за производството на чиста енергия в световен мащаб са се увеличили значително през 2010 и са на път да отбележат сериозен ръст и през тази година, пише BBC.

Това става ясно от доклад на Световния икономически форум (WEF), който разкрива, че през 2010 г. инвестициите в проекти за енергия от възобновяеми енергийни източници (вятърни, водни, слънчеви, геотермални, биомаса) са били за над 243 млрд. долара, което прави ръст от 30% спрямо 186-те млрд. долара, вложени през 2009 г.

Според доклада възобновяемите източници на енергия (ВЕИ) вече могат да се конкурират с изкопаемите горива, дори без помощта на държавните субсидии.

Освен това по-високите цени на петрола вероятно ще увеличат търсенето на енергия, която е произведена от възобновяеми източници, се посочва в проучването.

Според Световния икономически форум инвестициите в чиста енергия са били в застой през 2009 г., отбелязвайки незначителен ръст от 4% на годишна база.

Увеличението през 2010 г. е неравномерно в трите региона, обхванати от проучването на WEF и Bloomberg New Energy Finance.

Инвестициите в Европа, Близкия Изток и Африка са се увеличили с 19 млрд. долара до 94,4 млрд. долара, докато в Северна и Южна Америка те отчитат ръст от 7 млрд. долара до 65,8 млрд. долара.

В Азия и Океания инвестициите се увеличават най-много с 20 млрд. долара до 82,8 млрд. долара.

От тях 51,1 млрд. долара са инвестирани в проекти за чиста енергия само в Китай, което се равнява на повишение от 30% на годишна база.

Китай инвестира значителни средства и в енергийния сектор извън чистата енергия, включително в изграждането на топлоцентрали, за да се задоволи нарастващото търсене на енергия в страната.

Много други правителства също са увеличили разходите си за проекти за добив на енергия от изкопаеми горива след края на кризата.

От WEF посочват, че зад голяма част от инвестициите в чиста енергия се крият малки проекти, като инвестициите в такива малки проекти в глобален мащаб почти се удвояват до 59,6 млрд. долара.

Германия се посочва като пример заради рекордния ръст на инсталираните по покривите на жилищните и търговските сгради соларни панели.

Други страни с ценови преференции за енергията от възобновяеми енергийни източници, като Чехия, Италия и Великобритания, също отчитат бързи темпове на растеж.

Заради високите нива на държавен дълг след световната криза обаче някои от правителствата ще трябва да намалят подкрепата си за производството на чиста енергия, се казва в доклада.

В перспектива обаче секторът изглежда готов за "по-нататъшен силен растеж", което се потвърждава и от факта, че все повече чисти източници на енергия могат да се конкурират с традиционните изкопаеми горива, дори без държавна намеса.

Проектите за екологично чиста енергия разчитат на субсидии, тъй като не са достигнали „критичната маса”, необходима да станат икономически жизнеспособни като алтернатива на традиционните източници на енергия.

„Днес геотермалната енергия, биомасата и вятърът могат да се конкурират и да надминат енергията от изкопаеми горива във все по-значими енергийни пазари", се казва в доклада.

Слънчевата енергия вече се е изравнила по цени с електроенергията на дребно в някои части от света, посочва още проучването.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:58 | 07.09.22 г.
fallback