fallback

Поскъпването на златото – отрицание на капитализма?

Едни търгуват, за да се предпазят от инфлация, други – от дефлация, което показва, че то се приема като „наказателен вот“ срещу системата

14:28 | 22.03.11 г. 19
Автор - снимка
Създател

Търговията със злато е протичала по доста ясен и предвидим начин през последните 30, или дори 1000 години. Жълтият метал, в прилични количества, се е разглеждал като средство за запазване на стойността и предпазване от инфлация, пише Джон Мелой, изпълнителен продуцент на Fast Money.

През последните две и половина години обаче, в средата на финансовата криза, нещо се промени, посочва той.

От 1976 до ноември 2008 година в случаите, когато индексът на потребителските цени тръгнеше нагоре, това правеше и цената на златото. През последните две години обаче златото върви нагоре, както при спад на индекса (дефлация), така и при инфлация, показват изчисления, цитирани от автора.

Това повдига съвсем естествения въпрос какво представлява покупката на злато.

Изненадващо, много трейдъри определят покупката на злато като почти нихилистично отрицание на настоящата глобална пазарна система. Златото продължава нагоре, тъй като все повече и повече хора не искат да плащат за поддържането на капиталистическа система, в която банките са твърде големи, за да бъдат оставени да фалират, Федералният резерв изкупува ДЦК на свободния пазар, а правителствата съвсем открито и координирано се опитват да девалвират парите точно пред очите ни.

„Мисля за златото като за протестен вот срещу капитализма“, коментира Никола Кола, главен пазарен стратег на ConvergEx Group. “Понякога знаем, че нашият кандидат няма непременно да спечели, но искаме когато се преброят гласовете, да стане ясно, че хората не са съгласни с никой от предложените им кандидати“, посочва той.

Откакто корелацията между златото и инфлацията е прекъсната, жълтият метал е поскъпнал с над 80 на сто.

„В момента има точно толкова несигурност за бъдещето, колкото имаше и през последните десетилетия. Съмненията за пазара на жилища, за финансовото състояние на потребителите, държавните разходи, проблемите на общините – всички те са видими в настоящата ситуация“, коментира Алън Нюман, редактор на Corsssurrents Newsletter.

„Заблудите за сложната природа на Wall Street значително ограничават доверието на инвеститорите“, посочва Нюман.

Миналата седмица централните банки на страните от Г-7 обявиха координирана операция за обезценяване на йената с цел стимулиране на икономиката на страната след трагичното земетресение. Този ход предизвика спад на долара, който така или иначе се намира в низходящ тренд след решението на Фед да изкупи държавни ценни книжа за 600 млрд. долара.

Тези интервенции насочиха онези, които вече не вярват, че пазарът се движи от честни принципи, към златото.

„Настоящата цена на златото отразява нарастващото недоверие към валутните пазари и особено и отказ от долара като най-сигурен актив“, смята Джим Юрио от TJM Institutional Services.

Добавете към това геополитическото напрежение и става доста трудно да си представите сценарий, при който златото ще поевтинее.

„Търговията със златото се използва едновременно като предпазване от инфлация и като предпазване от дефлация – в зависимост от това кого слушате“, коментира Джош Браун, мениджър на паричния пазар от Reformed Broker. “Поради тази причина може да кажем, че златото се търгува от много различни типове инвеститори и поради много причини. Ще бъде забавно да наблюдаваме как всички те се опитват да се измъкнат от инвестицията си по едно и също време“, заявява специалистът.

В крайна сметка, за разлика от акциите, които плащат дивидент и имат някаква счетоводна стойност или облигациите, които изплащат купони и имат главница, златото струва само толкова, колкото следващият купувач е склонен да плати за него.

„Златото няма стойност, тя почти не може да се измери, почти няма и търговско предназначение. То просто е най-уважаваната Понци схема в света“, смята трейдърът-ветеран Дан Дикър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:53 | 13.09.22 г.
fallback