Котировките на американския лек суров петрол преминаха над психологически важното ниво от 100 долара за барел по време на вчерашната сесия на Нюйоркската петролна борса.
Това се случва за първи път от октомври 2008 г., след като гражданските размирици в Либия продължиха да засилват страховете, че доставките на петрол от страната ще бъдат нарушени или спрени.
Петролът сорт брент, който се добива в Северно море, прескочи също символичния праг от 110 долара за барел на Лондонската петролна борса и се котира над него и в днешната електронна търговия.
По думите на мениджъри на петролни компании най-малко половината от производството на петрол в Либия е преустановено заради ескалиращото насилие в страната, предава Financial Times.
Редица международни петролни компании спряха дейностите си в страната поради съображения за сигурност.
Северноафриканската страна е 12-я по големина износител на суров петрол в света и има най-големите петролни залежи в Северна Африка, сочат оценки на петролната компания BP.
Брентът с доставка през април поскъпна с 5,1% до 111,21 долара за барел. Подобни ценови нива са били отчетени за последно в началото на септември 2008 г., преди инвестиционната банка Lehman Brothers да фалира и задълбочи финансовата криза, съобщава Ройтерс.
В днешната електронна търговия брентът поскъпва с още 1,8% до 113,27 долара за барел.
Междувременно американският лек суров петрол се търгува с повишение от 0,8% до 98,88 долара за барел днес след отбелязания вчера ръст от 2,68 долара до 98,10 долара за барел. Цената му вчера за кратко скочи над 100 долара и е нараснала с 24% през последните 12 месеца.
Насилието в Либия и страните от Близкия Изток предизвика шок на петролните пазари, защото в страните от арабския свят се намират най-големите запаси от петрол и природен газ.
Анализатори на японската финансова група Nomura Holdings прогнозираха, че засилващото се насилие в Близкия Изток и Северна Африка може да вдигне цената на петрола над 220 долара за барел в случай, че износът на енергийната суровина от Либия и Алжир бъде нарушен.
Анализаторите на Nomura сравняват политическата криза в региона в момента с обстановката по време на войната в Персийския залив 1990/91 г., когато цените на петрола скочиха рязко със 130%.
„Ако Либия и Алжир спрат едновременно производството си, цените могат да превишат 220 долара за барел, и тогава свободните мощности на ОПЕК могат да се окажат сведени до 2,1 млн. барела на ден, или близо до равнищата им по време на войната в Персийския залив и когато цените скочиха до 147 долара за барел през 2008 г.", сочат прогнозите на Nomura.
Силното поскъпване на петрола през последните дни накара анализатори да предупреждават за период на застой в световната икономика, чието възстановяване може да бъде нарушено от високите цени на енергийните суровини и храните.
Анализатори на петролните пазари посочват пред Financial Times, че либийската държавна петролна компания е обявила форсмажорни обстоятелства, прибягвайки до юридическа клауза в договорите за доставка на петрол, която й позволява да не изпълни предвидените доставки. Повечето от пристанищата в страната остават затворени.
* Актуализирано към 8:50 ч. българско време