Женева, която детронира Лондон като средище на петролната търговия, се радва на дългогодишната швейцарска традиция като организатор на международната търговия, информира АФП.
Търговията със суровини започна да се развива в града след първата петролна криза през 70-те години и получаването на политическа независимост на някои страни, производителки на петрол.
Изборът не е случаен, тъй като градът разполага с необходимите банки за дейността на търговците. От десет години Женева не престава да се развива. По данни на женевската Асоциация за търговия и доставки в швейцарския град вече има 400 компании, занимаващи се с международна търговия, чийто оборот общо достига 800 милиарда франка годишно (620 милиарда евро).
Петролни продукти
Женева заема вече първо място в света в търговията с газ и петрол, както и с рафинирани продукти. В града се търгуват една трета от световните обеми петрол, от които 80 до 85 процента руски петрол и 65 до 70 процента казахстански петрол.
Ориз, зърно и маслодайни култури
Женева е начело и в търговията с тези суровини. В града се извършват сделки с една трета от 75-те милиона тона, които се търгуват всяка година.
Захар и памук
Швейцарският град дели първото място с Лондон в търговията с тези суровини, като урежда една трета от сделките с 15-те милиона тона захар, търгувани годишно. Градът извършва 22 процента от световните сделки с памук.
Кафе
Женева заема първо място в търговията с кафе, като извършва 50 процента от международните сделки.
Стомана
10 процента от световната търговия със стомана се извършва в Женева.
Позициите на Женева растат и при нежелезните материали, новите суровини (електричество и сертификати за въглероден диоксид) и етанола.
Градът, който няма достъп до море, е централа на втората по големина компания за морски товари, извършваща превоз с контейнери, Medditerranean Shipping Company. Тази фирма разполага с 430 кораба и 40 000 персонал в света, от които 300 до 400 са в Женева.
Според Асоциация за търговия и доставки Женева държи 10 процента от световния пазар на доставки в контейнери, 20 процента от превоза на течни продукти и 22 процента от доставките на сухи продукти.
Банките, които са съществен участник в търговията, чиято дейност финансират, също са добре представени. Според швейцарското списание "Билан" BNP Paribas финансира сделки със суровини за над един милиард долара дневно от офисите си в Женева.