Цената на петрола започна седмицата с понижение и кръжи около 91 долара за барел днес, след като Китайската централна банка предприе поредните мерки за изтегляне на ликвидност от банковата система в страната.
Бързото увеличение на инфлацията и динамичните темпове на растеж на втората по големина икономика в света в края на миналата година накараха централната банка да увеличи на два пъти лихвените нива и на седем пъти минималните задължителни резерви на банките.
Поредното увеличение на размера на банковите резерви в Китай в края на миналата седмица засили спекулациите, че темповете на растеж на китайската икономика ще намалеят, а оттам и търсенето на енергийни суровини в най-големия потребител на енергия в света, пише Bloomberg.
През миналата седмица цената на петрола се повиши силно под влияние на затварянето на ключов за доставките на суровината в САЩ тръбопровод в Аляска и заради спада в курса на щатския долар.
Американският лек суров петрол с доставка през февруари поевтинява с 0,5% до 91,11 долара за барел в днешната електронна търговия на Нюйоркската петролна борса.
В края на миналата седмица цената на петрола се повиши до 91,54 долара за барел, отбелязвайки своята най-голяма седмична преднина за последните шест месеца в размер от 4%.
Петролът е поскъпнал с 16% през последните 12 месеца.
В електронната търговия на Лондонската петролна борса днес брентът с доставка през март на свой ред поевтинява с 0,1% до 98,35 долара за барел. В петък цената му се повиши силно с 1,1% до 98,38 долара за барел.
Операторът на нефтопроводната система Трансаляска, която бе затворена миналата седмица, планира да възобнови дейността днес. Нефтопроводът, който пренася около 15% от годишното производство на петрол в САЩ, бе затворен на 8 януари заради авария.