fallback

Джим Роджърс: Храните ще поскъпнат силно

Рязкото поскъпване на пшеницата говори, че дефицитите в селското стопанство идват, уверен е инвеститорът

14:12 | 03.08.10 г. 8
Автор - снимка
Създател

Рязкото поскъпване на пшеницата, което доведе до ръст в цената й от над 50% само за месец, е повод да се замислим за ценовата стабилност на храните, съветва инвеститорът Джим Роджърс. Неговото мнение е, че трябва да се подготвим за значително повишение на цените на хранителните продукти, предава CNBC.

“Това е капката, която прелива чашата“, смята Роджърс и споделя, че според него случващото се е началото на големите дефицити, които той очаква в селскостопанския сектор. Именно това, което сега се случва с пшеницата, трябва да е сигнал за движенията, които можем да очакваме, съветва той.

„През следващите години цените на суровините ще са далеч, далеч по-високи“, убеден е Джим Роджърс.

Инвеститорите най-накрая започват да осъзнават, че цената на селскостопанските продукти е останала твърде ниска за прекалено дълъг период от време. Причина за това са били субсидиите и другите фактори, направили селското стопанство непривлекателен за работниците сектор, обяснява той.

„Бъдете подготвени, ако имате захарница у дома, напълнете я, защото по-късно ще бъде по-скъпо“, съветва Роджърс.

„Всеки, който притежава земя с добър потенциал за селско стопанство и благоприятни климатични условия“, вероятно ще излезе като победител от настоящата ситуация, тъй като цената на почти всички селскостопански суровини ще се вдигне силно, убеден е инвеститорът.

„Цените не са достатъчно високи и повечето хора не вярват, че може да се стигне до шок. Докато цените не станат достатъчно атрактивни, хората няма да бъдат привлечени от този сектор. Може би хората ще се върнат към фермерството, но за това ще трябва да мине време“, смята Роджърс.

Дефицитите в селското стопанство вероятно ще допринесат за увеличаване на проблемите, предизвикани от правителствата, напечатали пари да излязат от кризата, предупреждава инвеститорът.

„Това се случва винаги, когато правителствата печатат пари. Това е много опасна ситуация – когато се печатат пари, инвестициите трябва да отиват на места, които са защитени, а това са реалните активи“, завършва Роджърс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:58 | 11.09.22 г.
fallback