IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Спадащите цени всъщност си имат висока цена

Ниската или отрицателната инфлация по света е по-обезпокоително явление, отколкото звучи, пише The Economist

17:20 | 23.02.15 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Фирмите също са доволни. Наред с по-ниските сметки за енергия,  поевтиняват и редица материали - от пластмасовите бутилки до перилните препарати. Част от спестяванията отиват за потребление; цените на хранителни продукти, които са скъпи за  транспортиране и сложни за опаковане, спадат. Това са отличителни черти на един положителен шок за предлагането:  евтиният петрол означава, че икономиките могат да осигуряват  повече стоки на по-ниски цени. В сектора на услугите, който е много по-малко зависим от енергията, транспорта и произвежданите на петролна основа материали, цените все още се покачват.

За онези, които продават трайни стоки, дефлацията може да  изглежда по-обезпокоителна. Цените на новите коли във Великобритания не се променят, бавно вървят надолу в Португалия и спадат главоломно в Гърция, където нов мотор е с близо 20%  по-евтин, отколкото през 2005 година. За много икономически сектори обаче спадащите цени не са нещо ново, а начин на живот.

В еврозоната мобилните телефони, компютрите и камерите поевтиняват от едно десетилетие (в Испания телефонната техника струва с 90% по-малко, отколкото преди 10 години), така че е малко вероятно дефлацията да шокира потребителите. Дори в  Япония, където цените се понижават от години, има малко данни за отлагане на покупки.

Увеличаването на покупателната способност в резултат на кратък период на понижаване на цените е добре дошло. В богатия свят възнагражденията рядко биват повишавани въпреки огромното подобрение на ситуацията на трудовия пазар. От началото на 2010 г. над 10 милиона американци са си намерили работа с  понижаването с 40% на безработицата, чието пиково равнище надхвърли 15 милиона души. Япония отчита аналогично голямо намаление на броя на безработните от 3,6 милиона на 2,3 милиона.

Още по-добре се представя Великобритания, където безработицата се сви с 50% до едва 800 000 души. Дори болнавата еврозона добави някакви работни места. Загадката е защо увеличаването на заетостта не доведе до инфлация под формата на по-високи възнаграждения.

Равнището на безработицата в САЩ, Великобритания и Япония -  навсякъде там тя е в най-ниската си точка отпреди кризата или  още по-малка - преди щеше да доведе до повишаване на трудовите възнаграждения. И в трите страни обаче се увеличи броят на  наетите под несигурна форма: на хората на частичен или непълен работен ден, които биха работили повече часове, ако имаха възможност. По-либералните договори помогнаха за създаването на гъвкава работна сила и в резултат ставаме свидетели на бум на увеличаването на непостоянните работни места - от шофьорите на Uber до хората, наемани ден за ден в строителството. Работните места може и да се увеличават, но не и относителната сила на работниците спрямо работодателите.

Отрицателните страни на тези нови гъвкави трудови пазари започват да предизвикват и ответна политическа реакция. Президентът на САЩ Барак Обама призова Конгреса да повиши минималното трудово възнаграждение в страната от 7,25 на 10,10 долара на час. Във Великобритания и двете водещи партии планиратда изяснят дали несигурните трудови договори с "нулеви часове" са незаконни. Японският премиер Шиндзо Абе съобщи неотдавна, че хората на временен трудов договор трябва да очакват същите  условия като постоянно наети колеги. При условие че тези мерки повишават възнаграждаването и разходите на фирмите, би трябвало да последва инфлация.

Дори и краткотрайна, този тип дефлация може да отслаби  икономиката. Когато инфлацията е 2%, един шеф, седящ върху купища пари, има ясен избор пред себе си: да инвестира в нещо,  което е с по-голяма възвращаемост, или да върне парите на акционерите под формата на дивиденти. Всяко от двете решения - увеличаването и на инвестициите, и на доходите на инвеститорите е добро. Когато цените обаче не се променят, шефовете, които не  са склонните да поемат рискове, разбираемо могат да задържат парите. При по-висока инфлация корпоративните пари, които достигнаха 2 трилиона долара в САЩ и 229 трилиона йени (2,1 трилиона долара) в Япония през 2014 година, ще бъдат вкарани по-бързо в употреба, пише още Economist, цитиран от БТА.

Еврозоната е различна история. Като изключим Германия, нейните  членове не направиха кой знае какво, за да повишат ефективността на своите трудови пазари; повечето имат купища неизползван капацитет. В края на 2009 г. безработицата в еврозоната бе малко под 10%, колкото и в САЩ. Оттогава обаче тя се повишава и сега е на равнище от 11%. В Гърция безработицата доближава 25%. Ще са необходими години, за да бъде преодоляно това. Дори ако Испания, която се похвали с икономически растеж от 2%, се движи  със сегашните темпове, ще са нужни осем години, за сведе безработицата в страната до ниво отпреди кризата. Онези, които търсят по-високо възнаграждение, нямат почти никаква надежда.

Затова тук рискът от дълготрайна дефлация е повод за по-голямо  безпокойство, отколкото на други места.

Ако цените продължат да спадат, тогава дълговете, фиксирани в  номинална стойност, са по-трудни за изплащане. Проведено неотдавна проучване на консултантската компания McKinsey проследи целия дълг - на държавата, домакинствата и корпорациите - в периода 2007-2014 година. Икономиките от еврозоната са с най-тежко бреме, като задълженията са нараснали с 55% от брутния вътрешен продукт (БВП) или повече в пет изпаднали в затруднено положение страни от периферията и три от ядрото. Ако доходите  намаляват последователно, тези дългове може да станат невъзможни за изплащане.

Все пак централните банки най-накрая се впускат в действие.

Европейската централна банка (ЕЦБ) влезе късно в играта на  количественото облекчаване (КО), но през март ще започне да печата пари, за да купува държавни дългове. Bank of Japan е  поела ангажимент за толкова КО, колкото е необходимо, за да бъде повишена отново инфлацията до равнище от 2%. Една нова и радикална политика - отрицателните лихвени проценти - става модерна, като централните банки на скандинавски страни последваха ЕЦБ в тази посока. Ако тези опити се провалят, тогава радостта от евтината храна и гориво ще е краткотрайна, тъй като затъналите в дългове икономики ще използват всички пари, които  спестят от спадащите цени, за да се разплащат с кредиторите си.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 2 rate down comment 2
Danny666
преди 9 години
Вземи си хапчетата пич ! Само погледни СТРАХОВИТИТЕ ГЛУПОСТИ на откровенни *** като този пост -12 vstoykov и се успокой !Света за съжаление е пълен с *** като него НЕРАЗБИРАЩИ какво става.Най се кефа на КЛИШЕТО за каменната ера ха ха ха ...*** които не могат да отличат енерго ресурс като петрола от археологичен период свързан с материла използван за оръдия на труда !!! ОТКРОВЕННА ТЪПОТА ПРИСЪЩА НА ПЛЕБСА !Човечеството НИКОГА в развитието си не е преминавал от ЕНЕРГИЕН РЕСУРС с ПОГОЛЯМ към тактв с ПОМАЛЪК EROI !!!Това всеки *** требе да го разбере преди да блеее глупости за технологии и НЕИЗЧЕРПАЕМИ РЕСУРСИ ха ха ха.....Споко само след 3-5 години няколко МИЛЯРДА ще разберат къде *** гладните !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 1
Атанасио
преди 9 години
Проблема е ,че доклада на ООН е грешен - http://***.greentech.bg/?p=21201 - 50 трилиона са но до 2030год. тоест 6% от световният БВП на година трябва да се инвестира в определени неща за да се избегне енергийната и екологична катастрофиГотов съм да застана пред всички академии на науките ,експерти и NASA за да обясня подробно защо е грешен - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231Става въпрос за науки от геология(колко петрол има) до 1-2-3 закон на термодинамиката и в Уикипедия-Земя добре е обяснено за теглото обема и т.н. но не е казано за петрола и водата - http://***.greentech.bg/archives/28459Тъй като водата е изчерпаема(засега бавно с фотосинтеза) шистовият газ е престъпление срещу човечеството и т.н. описал съм всичко е коментар 11
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 2
vstoykov
преди 9 години
Нефтът никога няма да свърши.Защо ресурсите никога няма да се изчерпятhttp://kaka-cuuka.com/1152Каменната епоха свърши заради липсата на камъни ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 4
Атанасио
преди 9 години
Идеята ми е да информирам повече хора които да информират още като аритметична прогресия с цел да натискаме държ.власти да вземат мерки Хората трябва да знаят ,че идват 3 планетарни катастрофи и може да се избегнат ако се вземат мерки веднага и правилните - http://atanasio.blog.bg/drugi/2013/09/16/otvoreno-pismo.1148972 Забрана на офшорки и т.н. регулации и данък лукс - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират през държ.банка и с мултипликатора на Кейнс в точно определени неща - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558защото свършва петрола - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231,и заради глобалното затопляне - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1494171174194445Фелипе Калдерон, бивш мексикански президент и ръководител на Световната комисия по икономика и климат.''- http://***.greentech.bg/archives/55447
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 7
vstoykov
преди 9 години
Добрият чичко етатисти мисли за пенсионерите. Като напечата пари ще създаде инфлация, която ще предотврати здравословните проблеми, свързани с наднорменото тегло, причинено от преяждане, поради твърде голяма покупателна способност на пенсионерите.Учените са установили, че ограничаването на калорийния прием води до увеличаване продължителността на живота на мишките и предполагат, че това важи и за хората. Също така предотвратяването на наднорменото тегло води до по-малък риск от редица заболявания и ще даде възможност за увеличаване на пенсионната възраст.Евроатлантическите ценности - най-ценните ценности! Слава на централните банкери!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 3
Атанасио
преди 9 години
Не се казва цялата истина и рецесиите , дефлация са естествен процес и има проблем защото общата задлъжнялост на света е 320% спрямо световният БВП и отличниците са САЩ (320%) , ЕС (330%) и т.н. Големият въпрос е защо бюджета(данъкоплатците) трябва да плащат над 1% лихва по държавните дългове и въобще високи лихви.Казано иначе - няма лихва няма проблем и фиатните пари е отделна тема.Принципно няма проблем и 200% държ.дълг ако лихвата е до 0,01% и за САЩ има лимит по Конституция - държ.дълг не може да повече от БВП Проф.д.ик.н. Красимир Петров обяснява прекрасно за ефекта на доминото - https://***.youtube.com/watch?v=XVLFEKU_kUI - тоест спасяването на банките е задължително(по-малкото зло) но трябва строги регулации и т.н. Положението е страшно и ВЪПРОСА Е КАКВО МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ за да не се срине системата и да настъпи хаос,войни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 2
Атанасио
преди 9 години
Милтън Фрийдман е абсолютно категоричен, че Федералният резерв е причинил Великата депресия чрез рязко ограничаване на паричното предлагане в момент, в който пазарите на живот и смърт се борят за ликвидност. Конгресменът Рон Пол в същата връзка заявява: От Великата депресия, през стагфлацията от 70-те, до спукването на дотком-балона миналата година (речта му е произнесена на 10 септември 2002 г.), всяко икономическо сгромолясване, изстрадано от страната ни през последните 80 години води директно до политиката на Федералния резерв. Резервът следва упорито политика на наводняване на икономиката с лесни пари, водещо до неправилно разпределение на ресурсите и изкуствен бум, последван от рецесия или депресия, когато създадения от резерва балон гръмне - http://valentinfortunov.com/wordpress/?p=136 Прекрасно обяснено - http://***.investor.bg/blogosfera/363/a/svetyt--v-recesiia-ili-v-sistemna-kriza-92906/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 2
Атанасио
преди 9 години
51% от проблемите на света идват от лихварството и като начало статията е добра - http://bg.mondediplo.com/article1280.html ,и омразен дълг е отделна тема.Не може лихвите по държ.дългове да са повече от 1% и Гърция искаше това и Италия с 132% държ.дълг точно това чака но това е неизбежно защото лихвата е кражба ,и не съм съгласен с някои изречения в книгата - http://star05.net/infusions/booklib/book.php?book_id=200Лихвата е проблем защото води косвено или пряко до войни ,убийства и самоубийства ,и Силвио Гезел още 1918год. е писал до немски вестник,че ако се запази финан.система до 25год. ще стане война и става - http://star05.net/infusions/booklib/book.php?book_id=199 Даден е пример с Германия(1970-80г.) как расте лихвата и БВП-то и т.н. - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1552051295073099
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 4
michaelis
преди 9 години
пореедната тъпотия в инвестора май и те се оплетоха вече съвсем и само преписват на килограм без да гледат и не се знае, кой пие, кой плаща ....... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 2
Атанасио
преди 9 години
Темата е голяма и на мен ми е смешно ,че се хванаха в собствените си мрежи.Проф.Лари Съмърс и Пол Кругман направиха интересно предложение пред научната конференция на МВФ в края на 2013год. - отрицателни лихви.''Предстои революция на дълга,нужен е такъв механизъм, който да направи дългът на затъващите държави поносим. Не може да се "подстриже" (т.е. да се обезсили със закон или с нов световен договор) напосоки целият държавен дълг. Това ще вкара финансовия свят в неуправляем хаос. Такъв механизъм може да бъде инфлацията. 10% средногодишна инфлация за около 15 години ще обезцени стария дълг на фалиралите държави - стига да не задлъжняват по-бързо от сега. Друг механизъм, който централните банки вече инсталират, е имагинерната икономика на отрицателните лихви''- http://***.segabg.com/article.php?id=738114 Още - http://darikfinance.bg/***/113042?&order=asc#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още